RAINBOW-HEART.sk

3 firmy na Slovensku, ktoré intenzívne podporujú LGBT

LGBT Slovensko - v práci

Aj vy tajíte v práci, kým skutočne ste? Zahmlievate, čo a s kým ste robili cez víkend a otázky o partnerovi idú do stratena? Sú firmy, kde sa schovávať nemusíte. Práve naopak, firma sa vám bude snažiť nahradiť to, čo slovenská legislatíva umožňuje heterosexuálom.

#1 Accenture

Spoločnosť Accenture je jednou z mála spoločností, ktorá poskytuje rovnaké práva hetero aj homosexuálnym párom aj napriek tomu, že to slovenské zákony neumožňujú.
Ako píše nádácia Pontis, významnú časť podpory pre LGBT komunitu tvoria benefity týkajúce sa manželstiev, rodiny a detí, ktoré firma poskytuje od mája 2017. Ide napríklad o jednorazový finančný príspevok na sobáš, deň voľna na svadbu, príspevok pri narodení dieťaťa a deň voľna pri narodení dieťaťa, prístup na detské akcie a ku všetkým benefitom týkajúcich sa detí.
Stačí čestné vyhlásenie napríklad o tom, že sa partnerke narodilo dieťa alebo o adopcii. Na základe predloženia dokladu o uzavretí registrovaného partnerstva z inej krajiny je tiež vyplácaný svadobný bonus.

Accenture tiež organizuje školenia, v rámci ktorých sa často zdieľajú nápady, ako zlepšiť postavenie LGBTI zamestnancov v pracovnom prostredí. Kolegovia svoju podporu prejavujú aj nosením vstupnej karty na dúhovej šnúrke s nápisom LGBT Ally.
Viac o podpore LGBT komunity nájdete v slovenčíne na ich webovej stránke “Buď v práci sám sebou”.


Accenture podporuje LGBT komunitu
Foto: nadaciapontis.sk

#2 IBM

Medzinárodná IT spoločnosť IBM podporuje LGBT komunitu celosvetovo, vrátane Slovenska. Už 7 krát po sebe je partnerom Gay Pride v Bratislave a v roku 2018 podporilo Pride aj finančne.
Ako píše IBM na svojom webe, firma vytvára bezpečné pracovné prostredie pre všetkých svojich zamestnancov, vrátane tých, ktorí sú lesbičkami, homosexuálmi, bisexuálmi či transsexuálmi. V spoločnosti dlhé roky funguje aliancia zamestnancov EAGLE.
EAGLE bola založená s cieľom vytvoriť priestor pre LGBT komunitu a ich priateľov – stretnúť sa, diskutovať a zdieľať nápady. Komunita na Slovensku sa stretáva prostredníctvom pravidelných turistických výletov alebo rôznych športových stretnutí (crossfit, joga, korčuľovanie). Taktiež spoluorganizuje každoročné LGBT Business Forum, každý jún sa zúčastní špeciálnych udalostí Pride Month a zamestnanci IBM sa tiež môžu zúčastniť večierkov, rôznych workshopov, okrúhlych stolov, webových vysielaní a profesionálnych sieťových podujatí.

IBM diversity – IBM celosvetovo podporuje LGBT komunitu
Foto: gradconnection.com

#3 Google

Google – medzinárodná internetová firma, ktorú nemusíme nijak zvlášť predstavovať. No vedeli ste, že Google intenzívne podporuje LGBT komunitu?

Google podporuje LGBT na dúhových pochodoch.
Google podporuje LGBT na dúhových pochodoch.
Foto: https://twitter.com/hashtag/gayglers

Zašli sme na stránku Google a len tak zo zaujímavosti sme si pozreli otvorené pozície. Pod každou sme našli toto (voľný preklad z angličtiny):
V spoločnosti Google nielen akceptujeme rozdielnosti – oslavujeme ich, podporujeme ich a využívame v prospech našich zamestnancov, našich produktov a našej komunity. Spoločnosť Google je hrdá na to, že ponúka svojím zamestnancom rovnocenné pracovné príležitosti. Zaviazali sme sa k rovnakým príležitostiam zamestnania bez ohľadu na rasu, farbu, predkov, náboženstvo, pohlavie, národnosť, sexuálnu orientáciu, vek, občianstvo, rodinný stav, postihnutie, rodovú identitu alebo status veterána.”

Ako Google podporuje LGBT komunitu? Google uzatvoril partnerstvá s LGBT organizáciami, ktoré chránia pracovníkov pred diskrimináciou v zamestnaní. Firma má tiež skupinu LGBT ľudí a ich podporovateľov, tzv. Gayglers, ktorý sa zúčastňujú na dúhových pochodoch po celom svete.

A čo ostatné firmy?

LGBT komunitu podporujú najmä medzinárodné spoločnosti. Firemná kultúra z materských spoločností v zahraničí sa pomerne jednoducho prenáša aj do lokálnych pobočiek tu na Slovensku. Prevahu majú najmä IT firmy – okrem vyššie spomenutých podporujú LGBT komunitu aj Dell či Lenovo. Okrem toho robia aspoň malé krôčiky v podpore IKEA a portál NOIZZ.

Publikované vZo života LGBT

RAINBOW-HEART team

RAINBOW-HEART tím pracuje denne na nových článkoch zo sveta LGBT. Robíme našu prácu s vášnou a preto dúfame, že sa ti výsledok páči :)

Pridaj komentár

Užívatelia

 • Aktívny 7 hodín, 46 minút dozadu
 • Aktívny 10 hodín, 27 minút dozadu
 • Aktívny 12 hodín, 33 minút dozadu
 • Aktívny 2 dní, 15 hodín dozadu
 • Aktívny 5 dní, 19 hodín dozadu

Vieš o super LGBT akcii?

  Newsletter

  Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

  Najbližšie LGBT akcie

  Nie sú žiadne nadchádzajúce udalosti v tomto momente. Zobraziť všetky LGBT akcie

  Sledujte nás