RAINBOW-HEART.sk

4 LGBT knihy v slovenčine, ktoré boli sfilmované a stoja za prečítanie

LGBT filmy v slovenčine

Romány, drámy, skutočné príbehy. V kníhkupectvách ich nájdeme “na tony”. Nájsť ale knihu s gay príbehom či s lesbickou zápletkou je už o niečo náročnejšie. A predsa sa u nás v kníhkupectvách nájdu aj LGBT knihy v slovenčine. Dokonca tak dobré, až sa dočkali sfilmovania. Tu je niekoľko z nich.

#1 Becky Albertalli: Ja, Simon

Kniha Ja, Simon patrí medzi najpredávanejšie LGBT knihy v slovenčine. Je to kniha zo stredoškolského prostredia, o dospievaní, láske a o coming out-e stredoškoláka Simona.
Simon vie o Blueovi toto: je to fakt zábavný, nenormálne múdry, no aj trochu plachý chalan. Simon však vôbec netuší, KTO vlastne Blue je. Chodia pritom do tej istej školy a už mesiace si vymieňajú e-maily, v ktorých si píšu tie najintímnejšie tajomstvá. Potom sa jeden z mailov dostane do nesprávnych rúk a Simonov svet je zrazu hore nohami. Nielenže sa stane obeťou vydierania, ale hrozí, že nesmelý Blue navždy zmizne zo Simonovho života. O tom, koľko pravidiel bude musieť Simon porušiť, aby si vybojoval právo na lásku, sa dočítate v jednom z najkrajších milostných príbehov za posledné roky.
Tento bestseller bol v roku 2018 sfilmovaný – viac sa dočítate v článku Film Ja, Silmon.

CHCEM KÚPIŤ KNIHU JA, SIMON

#2 Stephen Chbosky: Charlieho malé tajomstvá


Kniha Charlieho malé tajomstvá od Stephena Chboského patrí k najobľúbenejším LGBT knihám a je obľúbená najmä medzi tínedžermi. Celá kniha je písaná v podobe listov, ktoré píše hlavný hrdina Charlie priateľovi. Tento knižný príbeh bol sfilmovaný v roku 2012 pod rovnomenným názvom. O tom, že aj filmové spracovanie stojí za to a množstvo zaujímavostí sa dozviete na stránke o filme Charlieho malé tajomstvá.

CHCEM KÚPIŤ KNIHU CHARLIEHO MALÉ TAJOMSTVÁ


#3 Simon Mawer: Sklenená izba

Román, ktorý bol v roku 2009 nominovaný na prestížnu Bookerovu cenu a podľa knihy nakrútili aj rovnomenný film, je inšpirovaný príbehom brnianskej vily Tugendhat.
Bohatý český priemyselník židovského pôvodu Viktor Landauer a jeho manželka Liesel sa počas svadobnej cesty zoznámia s rakúskym architektom Reinerom von Abtom. Jeho modernistický prístup k architektúre ich nadchne natoľko, že si ho najmú ako projektanta svojho nového domu. Von Abt pre nich vytvorí neprehliadnuteľnú majestátnu vilu s veľkými oknami, unikátnou ónyxovou stenou, bielymi stropmi aj podlahami – dom, v ktorom sa snúbia čisté línie, vzdušnosť, racionalita a harmónia. Landauerovci v ňom vedú pestrý život, bohatý na intímne chvíle aj búrlivé večierky, na ktorých sa zúčastňujú významné osobnosti prvej republiky, ale iba dovtedy, kým ich bezprostredná hrozba nacistickej okupácie neprinúti opustiť mesto aj krajinu. Film nakrútený podľa tohto románu zachytáva aj lesbický príbeh – prečítajte si viac v článku Lesbický film Sklenená izba (The Glass Room) – ide o skutočný príbeh?

CHCEM KÚPIŤ KNIHU SKLENENÁ IZBA

#4 André Aciman: Daj mi tvoje meno


Táto kniha, rovnako aj film, chytia za srdce. Daj mi tvoje meno je príbehom lásky, ktorá vzplanie medzi 17-ročným Eliom a 24-ročným Oliverom, hosťom Eliových rodičov, počas jedného leta na slnečnej talianskej riviére. Obaja najskôr predstierajú ľahostajnosť, ale postupne ich čoraz viac pohlcuje vzájomná príťažlivosť – prerastajúca do posadnutosti aj strachu, fascinácie i túžby.
Na rozdiel od väčšiny sfilmovaných kníh je dej filmu pozmenený – aj preto vznikol článok Daj mi tvoje meno – Prečo ma rozdiel medzi knihou a filmom šokoval?

CHCEM KÚPIŤ KNIHU DAJ MI TVOJE MENO

BONUS: André Aciman: Nájdi si ma

Kniha Nájdi si ma je druhým pokračovaním bestsellera Daj mi tvoje meno. V románe autor predstavuje Eliovho otca Samuela, ktorý cestuje z Florencie do Ríma, aby navštívil syna, nadaného klaviristu. Náhodné stretnutie s krásnou mladou ženou vo vlaku mu však navždy zmení život. Elio sa onedlho presťahuje do Paríža, prežije tam ľúbostný vzťah, a Oliver, teraz vysokoškolský profesor, ktorý žije s rodinou v Novom Anglicku, zrazu uvažuje o ceste späť za Atlantik. V slovenskom jazyku vychádza koncom Januára 2020.

CHCEM KÚPIŤ KNIHU NÁJDI SI MA

Book photo created by freepik – www.freepik.com

Publikované vOdporúčame

RAINBOW-HEART team

RAINBOW-HEART tím pracuje denne na nových článkoch zo sveta LGBT. Robíme našu prácu s vášnou a preto dúfame, že sa ti výsledok páči :)

2 komentáre

Užívatelia

 • Aktívny 5 dní, 8 hodín dozadu
 • Aktívny 5 dní, 19 hodín dozadu
 • Aktívny 4 týždne, 1 deň dozadu
 • Aktívny 1 mesiac dozadu
 • Aktívny 1 mesiac, 2 týždne dozadu

Vieš o super LGBT akcii?

  Newsletter

  Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

  Najbližšie LGBT akcie

  Nie sú žiadne nadchádzajúce udalosti v tomto momente. Zobraziť všetky LGBT akcie

  Sledujte nás