RAINBOW-HEART.sk

5 otravných otázok, ktoré dostávam ako lesbička v utajení

Lesbička v utajení

Štyri percentá. To je podľa štatistikov počet homosexuálov v našej spoločnosti. Iste, ale pravdepodobne sa do týchto percent zarátali iba tí, ktorý sa k svojej orientácii otvorene prihlásili. A potom sme tu my – tí, ktorí žijú v utajení, prípadne o ich skutočnom ja vie len obmedzený okruh ľudí. Vymýšľame si, klameme, zavádzame, alebo len jednoducho otázky zahráme do outu. To, že je to psychicky náročné a veľa z týchto otázok je naozaj otravných,  by potvrdil asi každý, kto si tým prešiel.  Toto je 5 najotravnejších, s ktorými sa ako lesbička v utajení stretávam takmer denne.

#1 Prečo nikoho nemáš?

Toto je asi najotravnejšia otázka zo všetkých. „Ty nemáš frajera?“ alebo „Ako to, že je dievča ako ty sama, kde je chyba?“. Odrazu sa všetci zaujímajú o môj súkromný život, psychické zdravie, naplnenie voľného času a uspokojenie sexuálnych potrieb. A tak, aj napriek tomu, že žijem v šťastnom vzťahu, som v očiach okolia tá „príliš náročná“, „problematická“ alebo jednoducho „čudná“. A aj keď sa obyčajne na týchto otázkach len zasmejem a mávnem rukou, aj na mňa občas príde chvíľka, keď si poviem, že ten coming out možno predsa len nebude taký zlý nápad.
Občas sa nájdu aj špekulanti, ktorí začnú šíriť fámu, že všetko tajím, pretože mám ženatého milenca, prípadne chodím s niektorým z kolegov. Neviem, či im mám byť vďačná za šírenie heterosexuálnych príbehov o mne, alebo sa hnevať, že ma očierňujú.

#2 Mám pekného kamaráta, zoznámim ťa?

Kamarát, brat, bratranec, známy… skrátka ten, ktorý je pre mňa ako stvorený a určite si získa moje srdce. Ja síce viem, že stvorený je pre mňa niekto iný (resp. stvorená 😉 ), ale poslušne si pozriem fotku, prelustrujem profil na Facebooku a urýchlene hľadám akúkoľvek chybu, ktorú by som mohla uviesť ako dôvod, prečo sa s ním zajtra nemôžem stretnúť. V lepšom prípade to môjho „záchranára“ pri treťom profile prestane baviť, v horšom si musím nájsť inú výhovorku, čím sa opäť dostávam do škatuľky „tá divná“.

#3 Ty nechceš deti? Mala by si sa poponáhľať…

Odborné rady o tom, že už nie som najmladšia a ak chcem deti mala by som sa poponáhľať počúvam už zhruba od 29tky (mimochodom teraz mám 34 a intenzita „zlatých rád do života“ sa zvyšuje). Necitlivosť a dotiernosť niektorých ľudí naozaj nemá hraníc – niektorí naozaj netušia, že takéto otázky nie sú namieste, a to nie len v prípade človeka, ktorý je single, ale aj v prípade páru. Veď čo ak spolu tento pár pracuje na dieťatku a majú už za sebou tretí potrat? Určite to nebudú vešať na nos závistlivej kolegyni alebo frustrovanej susede z tretieho poschodia. A tak si pri týchto otázkach len povzdychnem, v duchu si pomyslím „Ďalší, ktorý nevie, čo sa patrí“ a kladiem si otázku, či ho „vyšokujem“ odpovedou: „Áno, s partnerkou si práve plánujeme založenie rodiny“. Nuž, niektorí ľudia sú skutočne presvedčení, že život musí mať každý podľa predpísanej spoločenskej šablóny.

#4 Čo si robila cez víkend? S kým ideš na dovolenku?

Pondelok si už snáď bez otázky „Čo si robila cez víkend a S KÝM?“ ani neviem predstaviť. Otázka tváriaca sa nenápadne za sebou schováva zvedavé tváre kolegov, ktorý sa snažia zistiť, s kým najviac trávim čas. Ak náhodou niekoľko krát za sebou spomeniem, že som víkend strávila s kamarátkou, prípadne, že s kamarátkami chodím rada na kávu, dostanem odbornú radu „Mala by si si nájsť viac kamarátov“. A tak som kreatívna a víkend oficiálne často trávim sama, prípadne s rodinou, aj keď v skutočnosti som mala úžasný výlet s priateľkou, na ktorý budem ešte dlho spomínať.

Otázka „S kým ideš na dovolenku?“ je hotový bonbónik, veď predsa na dovolenky sa chodí obyčajne s partnerom alebo rodinou. A tak, ako lesbička v utajení, väčšinou chodím na dovolenky „s partiou“. Pár dní po dovolenke už počúvam, kedy dám nejaké fotky na Facebook. Tí odvážnejší sa opýtajú, či som si ich na facebooku blokla, pretože si pozreli môj profil a nič tam o mne nevidia. To, že tam nedávam žiadny obsah je pre nich nepredstaviteľné, veď oni tam obyčajne dávaju denný report od zazvonenia budíka po večerný program v telke. Odpoveď, že skutočne svoj súkromný život nezdieľam na sociálnych sietiach a nepotrebujem sledovať stúpanie počtu „lajkov“ je pre nich nepredstaviteľná.

#5 S kým bývaš?

Táto otázka nie je tak frekventovaná ako tie ostatné. Obyčajne jej predchádzajú otázky typu „Bývaš niekde blízko“, alebo „Chodíš autom?“. V duchu už tipujem, že tá zvedavá otázka bude hneď ďalšia, prípadné pridú iné, zdvorilostné predtým. Odpoveďou „Bývam sama“ sa dostávam do škatuľky „Chúďa“ a pravdepodobne si ma predstavujú samučičkú a doma plačúcu do vankúša. Drzosť niektorých kolegov či známych ma niekedy dokáže skutočne prekvapiť. Napríklad, keď sa niekto sám pozve ku mne na kávu, alebo si chce súrne po niečo prísť, len aby zistil niečo viac.  Kto vie, čo by povedal na to, že ja sa v skutočnosti teším na večeru, ktorú navarila moja partnerka, že po ceste z práce utekám do obchodu kúpiť niečo dobré a brázdim po internete, aby som vybrala skvelý film na večer.

Niekedy premýšľam, či má táto „hra na tajomstvá a záhady“ baví, alebo obťažuje a ako dlho ešte chcem byť lesbička v utajení. Spočiatku to človeka trápi a zaťažuje, postupne sa nad tým dokáže povzniesť. Kedy však príde moment, keď si povie „A dosť!“?

Pravdepodobne to bude vtedy, keď aj naša spoločnosť bude tolerantnejšia. Keď ľudia začnú chápať, že nie každý chce žiť tak, ako žijú oni. Že láska má mnoho podôb a že základnou hodnotou, ktorú by mali vtĺkať do hláv ich deťom je tolerancia. Potom možno aj ja prídem do práce, na stôl si položím spoločnú fotku mňa a mojej partnerky, pochválim sa tým, aký sme mali víkend alebo sa podelím s nápadmi na meno nášho budúceho dieťaťa. Dúfam, že raz na to bude naša spoločnosť pripravená.

Publikované vZo života LGBT

5 komentárov

Užívatelia

 • Aktívny 5 dní, 8 hodín dozadu
 • Aktívny 5 dní, 18 hodín dozadu
 • Aktívny 4 týždne, 1 deň dozadu
 • Aktívny 1 mesiac dozadu
 • Aktívny 1 mesiac, 2 týždne dozadu

Vieš o super LGBT akcii?

  Newsletter

  Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

  Najbližšie LGBT akcie

  Nie sú žiadne nadchádzajúce udalosti v tomto momente. Zobraziť všetky LGBT akcie

  Sledujte nás