RAINBOW-HEART.sk

8 mýtov a predsudkov o lesbičkách

source: lotl.com

Toto je 8 najbežnejších mylných predstáv o lesbičkách. Mýty a predstudky, ktoré sa v našej spoločnosti udomácnili. O koľkých z nich ste boli presvedčení aj vy?

 

Mýtus #1

myths about lesbians

“Určite jej nejaký muž zlomil srdce a tak sa rozhodla stať lesbou.”

V skutočnosti sa žiadna žena nevie len tak rozhodnúť byť lesbičkou. Buď ňou je, alebo nie je a zlomené srdce ženu lesbičkou nespraví. Veď si to sami skúste – viete sa rozhodnúť, že vás od zajtra bude priťahovať druhé pohlavie? Samozrejme niektoré okolnosti v živote žene ukážu tú “správnu” cestu, napr. experimentovanie, náhodné bláznenie sa atď.

 

Mýtus #2

myths about lesbians

“Každá lesba je feministka a každá feministka je lesba.”

Je pravdou, že mnoho lesieb bojuje za práva žien. To však neznamená, že automaticky platí pravidlo uvedené vyššie. Spomeňte si napríklad na herečku Emmu Watson, ktorá sa netají tým, že je feministkou, no nie je lesbička. Alebo na Ellen DeGeneres, ktorá sa otvorene hlási k homosexualite, no napriek tomu nie je feministkou. Tiež neplatí, že všetky lesby nenávidia mužov. Sú to naopak vačšinou heterosexuálne ženy, ktoré sa na mužov neustále sťažujú.

 

Mýtus #3

myths about lesbians

“Každá lesba sa cíti ako muž v ženskom tele.”

Nie. Žena, ktorá sa cíti byť v mužskom tele je transexuál. Tieto ženy chcú skôr či neskôr podstúpiť zmenu identity. Ak teda myslíte na ženu, ktorá má krátke vlasy, žiadny make-up, tenisky a chlapčenský štýl oblečenia, skrátka jej to tak vyhovuje. 🙂

 

Mýtus #4

myths about lesbians

“Lesba je škaredá a tučná mužatka, ktorá neznáša mužov a je feministka.”

Boli by ste prekvapení – predstavte si krásnu ženu v opätkoch, šatách, s dlhými vlasmi a leskom na perách. Otočíte sa za ňou a chceli by si ju pozvať na rande.. no v tom skončí v náručí inej ženy. Toto nie je lacná scéna z filmu, ale častokrát realita. Aj lesbičky sú krásne, rady sa obliekajú a chcú byť príťažlivé. Je to rovnaké ako pri hetero ženách – tiež sú rôzne typy a nie každá nosí lodičky.

 

Mýtus #5

LGBT rainbow in Moscow

“Vedela som, že s tebou niečo nie je v poriadku, už keď si prestala chodiť do kostola.”

Sexuálna orientácia nijako nesúvisí s vierou v boha alebo príslušnosťou k akejkoľvek cirkvi. Rovnako sú medzi nami lesbičky kresťanky, ako aj židovky, moslimky či ateistky. Žial práve prístup náboženstiev k homosexualite spôsobuje mnohokrát odvrátenie sa od cirkvi a  viery.

 

Mýtus #6

myths about lesbians

“Ak povolíme lesbám mať deti, vychovajú ďalšie “teplé” deti.”

Tieto predsudky z doby kamennej boli už dávno vyvrátené vedeckými výskumami. Najmä v Amerike a Veľkej Británii môžeme bežne vidieť na ulici lesbickú rodinku. Deti z týchto rodín nielenže nie sú homosexuálne, ale nie sú ani nijak obzvláš psychicky poznačené “neštandardnou” rodinou.

Mýtus #7

lesbian kiss

“V lesbickom vzťahu je vždy jedna v roli muža.”

V našej spoločnosti často rozdeľujeme aktivity na mužské a ženské. Žena by mala variť, prať, upratovať, starať sa o deti. Muž šoférovať, športovať, opravovať drobné hávarie a byť technický typ. Muž neplače. Žena je citlivá. Je to ale skutočne tak? Ani v mnohých heterosexuálnych rodinách toto prerozdelenie nefunguje podľa očakávaní. Poznám mnoho mužov, ktorí varia lepšie, ako ich ženy a ženy, ktoré maľujú steny a menia žiarovky. Každý robí to, čo mu ide najlepšie. A rovnako je to aj v lesbickom vzťahu. Neexistujú nálepky mužská vs. ženská rola.

 

Mýtus #8

lesbians

“Je jednoduchšie byť v lesbickom vzťahu, pretože ženy si navzájom rozumejú.”

Žiadny vzťah nie je jednoduchý a v prvom rade hovoríme o vzťahu dvoch ľudí, bez ohľadu na ich pohlavie. Je pravdou, že ženy skôr porozumejú “ženskému” jazyku. Na druhej strane však pribúda množstvo prekážok do vzťahu – každomesačné hormonálne výkyvy, vplyv okolia a spoločnosťi na vzťah, náročné otázky týkajúce sa spolužitia, budúcnosti a podobne.

 

A čo sme týmto článkom chceli povedať? Nenálepkujme a nemajme predsudky. Svet bude krajším 🙂

Publikované vZo života LGBT

RAINBOW-HEART team

RAINBOW-HEART tím pracuje denne na nových článkoch zo sveta LGBT. Robíme našu prácu s vášnou a preto dúfame, že sa ti výsledok páči :)

Pridaj komentár

Užívatelia

 • Aktívny 6 hodín, 40 minút dozadu
 • Aktívny 1 deň, 20 hodín dozadu
 • Aktívny 2 dní, 4 hodín dozadu
 • Aktívny 5 dní, 7 hodín dozadu
 • Aktívny 1 týždeň dozadu

Vieš o super LGBT akcii?

  Newsletter

  Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

  Najbližšie LGBT akcie

  Zobraziť všetky LGBT akcie

  Sledujte nás