RAINBOW-HEART.sk

Ako môžu prísť lesbičky k dieťaťu? 7 spôsobov ako sa to dá.

ako moze mat lesba dieta

Možno si jedna z mnoha lesbičiek, ktorá začala snívať o rodine. Možno si rodič, ktorý premýšľa nad tým, aké možnosti má tvoja dcéra. Alebo si jednoducho zvedavec, ktorého zaujíma odpoveď na veľkú záhadu – “Ako môže mať lesba dieťa”? Možností je hneď niekoľko.

#1: Dieťa z tradičnej rodiny

Najčastejším spôsobom, ako prídu dve lesbičky k dieťatu je dieťa z tradičnej rodiny. Znamená to, že jedna z partneriek otehotnela s mužom, s ktorým pravdepodobne aj žila, prípadne boli manželmi. Časom zistila, že život v utajení pre ňu nie je to pravé a rozhodla sa otca svojho dieťaťa opustiť. Zakladá si takzvanú “dúhovú rodinu” s novou partnerkou.

#2: Kamarát ako darca spermií

Dve ženy na počatie dieťaťa potrebujú darcu spermií. Jedným z najideálnejších spôsobov je, ak majú kamaráta, ktorý je ochotný im pomôcť. Potom sa už len stačí  rozhodnúť, ktorá z páru bude matka.
Výhodou je, že otca dobre poznajú a teda vedia, aké ma charakterové vlastnosti, zdravotné problémy či prípadné genetické choroby.
Nevýhodou je, že otehotnenie vložením spermií sa nemusí podariť na prvý, druhý ani x-tý krát. V tom prípade je lepšie nechať sa vyšetriť odborníkmi, prípadne skúsiť umelé oplodnenie. Na to už nemusí pristúpiť každý, keďže darca musí oficiálne priznať otcovstvo a bude oficiálne uvedený v lekárskych záznamoch. 
Ďalšou nevýhodou, alebo obavou je postoj otca dieťaťa v budúcnosti. Je ťažké odhadnúť, či si váš kamarát nebude na dieťa nárokovať (napríklad preto, lebo sa mu nepodarilo založiť vlastnú rodinu), alebo či nebude chcieť zasahovať do výchovy. Žiaľ právne na Slovensku nie je možné takéto situácie ošetriť. 

#3: Dieťa zdieľané s iným párom

V tomto prípade sa dohodnú dva páry na spoločnom splodení a vychovávaní dieťaťa. Najčastejšie ide o pár dvoch gejov, ktorí darujú spermie a pár lesieb, z ktorých jedna dieťa vynosí. Následne sa dohodnú na modeli fungovania – napr. striedavá starostlivosť, dohodnutné pravidelné návštevy aby malo dieťa mužský vzor atď.

#4: Spermobanka

Na Slovensku je niekoľko spermobánk, ktoré umožujú vybrať si darcu spermií podľa rôznych parametrov. Žiaľ žena ako jednotlivec nemá právo prísť a žiadať o oplodnenie ako budúca slobodná matka.
Preto je jedinou možnosťou slovenských párov návšteva spermobánk v zahraničí. Tu je ale otázne, aké sú finančné možnosti lesbického páru, nakoľko ide o jedno z najnákladnejších spôsobov ako otehotnieť. Treba rátať s nákladmi na cestu, spermie, oplodnenie atď.
Výhodou spermobanky je zaručený zdravotný stav darcu. Pred tým, ako daruje vzorku musí prejsť niekoľkými vstupnými testami, vrátane tých psychologických. Na požiadanie je možné vykonať aj test kompatibility, aby ste sa nesnažili zbytočne. Tiež je možné zarezervovať si ďalšie vzorky v prípade, ak by o niečo neskôr chcela otehotnieť druhá z parneriek. Ak by sa aj jej podarilo otehotnieť, ich deti by boli súrodenci.

#5:  Darca spermií z internetu

Mnohé z lesbických párov nemajú priateľov, ktorí by boli ochotní darovať spermie alebo dostatok peňazí, aby si mohli dovoliť spermobanku v zahraničí. V takom prípade prichádza na rad darca z internetu. Ten sa hľadá pomerne ťažko, no nie je to nemožné. Či už ide o chat alebo stránky zamerané na darcovstvo, treba byť opatrný. častokrát ide mužom o nezáväzný sex, prípadne o budúce rodičovstvo. Zdravotný stav tiež nie je preverený a tak neviete, čo si od darcu spermií pribalíte ako “darček”.

#6 Adopcia

Adopcia dieťaťa z detského domova je tiež jednou z možností, ako môže prísť lesba k dieťatu. Na Slovensku si dieťa môže adoptovať aj jednotlivec – či už muž, alebo žena. Rovnako však prechádza zdĺhavým procesom, kedy vypĺňa formuláre, prechádza psychotestami a navštívy ho sociálka. Nakoniec sa, ak uspeje, dostáva na čakaciu listinu.
Nevýhodou je dlhá čakacia doba. Množstvo hetero párov čaká na dieťa roky a niektorí sa na rad nikdy nedostanú.

#7 Pestúnska starostlivosť

Rovnako ako adopcia, aj pestúnska starostlivosť je na Slovensku povolená nie len párom, ale aj jednotlivcom. V prípade pestúnskej starostlivosti ide o vytvorenie krátkodobého alebo dlhodobého  náhradného rodinného zázemia pre dieťa. Obyčajne ide o prechodné riešenie a dieťa môže byť neskôr pestúnskym rodičom odobraté. Navyše sa uprednostňujú hetero páry pred jednotlivcami a ak sa aj dieťa umiestni k jednotlivcovi, čakajú ho často kontrolné návštevy z úradov.

PS: Možnosti typu “Pôjdem na diskotéku a vyspím sa s prvých chlapom” sme zámerne vynechali. Žiadna lesbička žijúca vo vzťahu a túžiaca po dieťati si túto možnosť nevyberie.

Publikované vOtázky&odpovede

RAINBOW-HEART team

RAINBOW-HEART tím pracuje denne na nových článkoch zo sveta LGBT. Robíme našu prácu s vášnou a preto dúfame, že sa ti výsledok páči :)

3 komentáre

 • Som tu novy a rad by som pomohol co bude treba.zacnem tím že som stále panic a rad by som pomohol ti co by chceli mať dieťatko ponúkam spermie úplne zadarmo v bratislave ak sa nájde taka kľudne mi napíš a môžme dohodnúť všetko čo by trebalo a som ešte panic ktorý hľadá skutočný vztah.ak by bol záujem kľudne pomôžem aj s dietatkom ako pár.tu je môj meil vojna@centrum.sk
  , hladam.vztah.len3@azet.sk

 • Mna jedna oklamala. Len co som sa “uvolnil” uz ma odkopavala. A svojej frajerke, ze nevie kto je itec, ci zafinancuje to dieta. Klame aj teraz dalsiu frajerku. Ja som uz nevydržal a napisal jej teplu sms, ze bude ako určil sud a nemienim ti robit taxik a poskoka, ked mas vyse roka trubku a sttezavas sa s o42rokov starsim, ktory je znamy, ze smykol vserky ciganocky a pri ceste srojace v sirokom okoli. Skoro som nu o ruku poziadal a o mne ona, ze nemam zaujem. Skor opacne, ona ma zaujem o zeny a babo si dala soravit aby nebola za teplu. Aspon keby nevyuzivala ci chlapov a aj zeny. A hlavne mna, ked som jej spravil ten dobry skutok

Užívatelia

Vieš o super LGBT akcii?

  Newsletter

  Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

  Najbližšie LGBT akcie

  Zobraziť všetky LGBT akcie

  Sledujte nás