RAINBOW-HEART.sk

Alan Turing – génius, ktorý zomrel, pretože bol gay

Alan Turing homosexuál

Dnes mu hovoríme otec počítačovej vedy a umelej inteligencie. Hovoríme o ňom ako o géniovi, ktorý pomohol k ukončeniu druhej svetovej vojny. Napísali o ňom knihu, natočili film. No kým žil, odsudzovali ho za to, kým skutočne bol – gay Alan Turing.


Alan Turing (vo dverách autobusu) s ostatnými členmi Waltonského atletického klubu
Foto: turing.org.uk

Kto bol Alan Turing?

Narodenie: 23. Jún 1912, Londýn, Anglicko
Úmrtie: 7. Jún 1954, Cheshire, Anglicko

Alan Turing bol britský logik, matematik, kryptoanalytik a počítačový vedec. Dnes je považovaný za jedného z najvýznamnejších teoretikov raného počítačového vývoja a informatiky. Jeho teórie a vyvinutý Turingov stroj postavili základ počítačového veku.

O turingovu prácu o umelej inteligencii sa dodnes opierajú mnohí vedci. Alan Turing totiž vytvoril takzvaný Turingov test, ktorý sa považuje za doteraz najlepší spôsob, ako zistiť prítomnosť inteligencie v softvéri, alebo aplikácii.

Do povedomia širokej verejnosti sa dostal aj vďaka filmu Kód Enigma (anglicky The Imitation Game) z roku 2014. Inšpriáciu na film bolo úspešné dekódovanie šifrovacieho stroja Enigma.
Turing počas druhej svetovej vojny presadil konštrukciu zariadenia, ktoré vedelo v krátkom čase analyzovať pravdepodobné nastavenia Enigmy, prístroja, ktorý bol používaný na šifrovanie komunikácie armádou nacistického Nemecka. Šifrované rozhlasové správy národných socialistov tak mohli dešifrovať, čo malo veľký vplyv na koniec druhej svetovej vojny.

Alan Turing gay
King’s College, Cambridge, kde bol Turing študentom v roku 1931 a stal sa členom v roku 1935. Počítačové laboratórium je pomenované po ňom.
Foto: en.wikipedia.org

Netajil, že bol gay

Počas celého života Alana Turinga bola homosexualita v Anglicku trestným činom a homosexuáli boli intenzívne prenasledovaný (Naštastie dnes je to už v Anglicku úplne ináč – viac sa dočítaš v článku Aký je život LGBT komunity v Anglicku). Turing síce nevystupoval otvorene ako gay, no svoju pravú sexuálnu orientáciu ani úpenlivo neschovával. Často sa zdržiaval v Kings College v Cambridgi, ktorá bola v tom čase považovaná za “oázu prijatia”.

V roku 1952 bol zatknutý a obvinený z “neslušnosti a sexuálnej zvrátenosti” a to aj napriek všetkým jeho zásluhám. Počas zatýkania nepoprel svoj vzťah s mužom a povedal, že si nemyslí, že by spáchal čokoľvek protizákonné a že láska by nemala byť v rozpore so zákonom.

Súd odsúdil Turinga – ktorý sa chcel vyhnúť väzneniu – k chemickej kastrácii. chemická kastrácia v podobe série hormonálnych injekcií zanechala Turinga impotentným. Tiež spôsobila gynekomastie – Turingovi sa začalo meniť jeho mužské telo a začali mu rásť prsia.
Turing si aj napriek tomu všetkému udržiaval živého ducha a odmietol nechať liečbu, len aby nešiel do väzenia a mohol naďalej pracovať. Otvorene hovoril o procese chemickej kastrácie v počítačovom laboratóriu a smial sa z absurdnosti zákona. Na vzdor cestoval do Nórska, kde sa vtedy rozvíjali hnutia za práva homosexuálov. Homosexualita bola v tom čase považovaná za bezpečnostné riziko a odsúdenie spôsobilo, že spoločnosť, v ktorej Turing pracoval, čelila častným bezpečnostným previerkam.

Rok po tom, čo začal s chemickou kastráciou spáchal Turing samovraždu tým, že prijal smrteľnú dávku kyanidu. Vedľa jeho postele sa našlo otrávené, nedojedné jablko. Mnohý konšpirátori tvrdia, že nešlo o samovraždu, ale vraždu spáchanú tajnými službami. Jedno je však isté – 20. storočie stratilo jedného z najšikovnejších ľudí vôbec.

Alan Turing gay
Alan Turing gay – Socha na počesť Alana Turinga v meste Manchester
foto: imgur.com

Uznanie sa mu dostalo až o mnoho rokov neskôr

Trvalo niekoľko desaťročí, kým Turing získal uznanie, ktoré
nedostal počas svojho života. V roku 2009 sa britský premiér Gordon Brown ospravedlnil za to, ako vláda zaobchádza s Turingom. Brownovo ospravedlnenie prišla po tom, čo 30 000 britských občanov podpísalo on-line petíciu, ktorá viedla k mediálnemu záujmu. Koncom roka 2013 sa Turingovi, pozostalým a spoločnosti verejne ospravedlnila aj kráľovná Alžbeta II.

Zdroje
https://sk.wikipedia.org/wiki/Alan_Turing
https://www.pbs.org/newshour/science/8-things-didnt-know-alan-turing
Publikované vSlávni LGBT

RAINBOW-HEART team

RAINBOW-HEART tím pracuje denne na nových článkoch zo sveta LGBT. Robíme našu prácu s vášnou a preto dúfame, že sa ti výsledok páči :)

Pridaj komentár

Užívatelia

 • Aktívny 5 hodín, 51 minút dozadu
 • Aktívny 1 deň, 14 hodín dozadu
 • Aktívny 3 dní, 2 hodín dozadu
 • Aktívny 3 dní, 14 hodín dozadu
 • Aktívny 3 dní, 22 hodín dozadu

Vieš o super LGBT akcii?

  Newsletter

  Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

  Najbližšie LGBT akcie

  Nie sú žiadne nadchádzajúce udalosti v tomto momente. Zobraziť všetky LGBT akcie

  Sledujte nás