RAINBOW-HEART.sk

Barča a Vlaďka – Ako vznikla šťastná lesbická rodina

štastná lesbická rodina

V predchádzajúcom rozhovore s Barčou a Vlaďkou sme sa dozvedeli, že sa láska na diaľku skutočne môže podariť a stať sa láskou na celý život. Dievčatá si nedávno založili rodinu a majú spolu 4-mesačné dievčatko. Boli sme zvedavé, ako “k tomu” došlo a aké boli reakcie okolia.

Barči, spomínala si, že ste obe hneď vedeli, že chcete dieťa – čakali ste len na správny čas, ženu a okolnosti. Dnes máte nádhernú dcérku. Ktorá z vás je mama?
Matky sme obidve – ja som zmanažovala, Vlaďka vynosila a porodila 😀

Kto je otec a ako ste vôbec k dieťaťu “prišli”?
Otcom, respektíve darcom je náš kamaráť z Česka, ktorý má svoju rodinu a svoje deti. Chcel nám pomôcť stať sa rodičmi rovnako ako je aj on.

Akým spôsobom prebiehalo samotné oplodnenie – mali ste nejakú predprípravu aby ste vedeli, ako na to? Bolo to doma, prípadne u odborníka? Podarilo sa to na prvýkrát?
S tým oplodňovaním to bola samotná „story“. Toľko prekážok na náš čakalo, že si väčšina ľudí myslela, že sa nám to nepodarí ani za sto rokov. Ale život je naozaj blázon, takže sa nám to podarilo – na druhý krát, v daný mesiac. Ono ja som bola manažér – takže na mne bolo aby som si všetko naštudovala, zistila informácie okolo ,,domáceho striekačkového oplodnenia, vyhľadala ľudí, ktorí takto rodinu majú a získala čo najviac teórie. Informácii o samotnej príprave ma stali nejaké prebdené noci – prejdenie stoviek článkov, pýtania sa, zisťovania, plus lekárske konzultácie na teoretickej úrovni. No a keďže sme darcu našli rýchlo, ostatné veci na prípravu už boli v mojich rukách. Známa z doktorskej branže mi zohnala potrebne veci, na odporúčanie lekára sme kúpili vitamíny, zmenili životosprávu  – to všetko vo dvojici 🙂 Začali sme všetko robiť preto, aby to vyšlo. Keďže bolo po zdravotnej stránke všetko v poriadku, mohli sme isť na „prax“. Nebolo to nič hrozné, v podstate sme sa držali odporúčaní a skúsenosti báb, ktoré to majú za sebou – no a ono to vyšlo :D. Nevedeli sme uveriť dvom  čiarkam na tehotenskom teste – ja som sa smiala, plakala, vrieskala do mobilu na sestričku lekárky aby nás čo najskôr objednala, že potrebujeme vedieť, či sme tehotné…Smejem sa, lebo som bola naozaj nástojčivá 😀 😀

A aká bola rekcia gynekologičky, keď ste šli na test, či ste naozaj tehotné? Bola v šoku, prípadne milo prekvapená? Podporovala vás?
Keďže aj lekárka vedela od plánovania, kto sme, čo sme a čo vlastne chceme, bola rýchla. Takže po pár dňoch sme už boli v ambulancii a oficiálne sme boli tehotné.
Boli, spolu so sestričkou, neskutočne prekvapené, veľmi milo zaskočené a naozaj od srdca nám blahoželali a podporovali nás. Od toho momentu sa sestrička viac usmievala, srandovala a bola veľmi milá. Dokonca keď sme im prvýkrát prišli malú ukázať, boli dojaté – doslova 🙂 Bolo to naozaj milé.

Aké sú reakcie vašich rodičov, pripadne súrodencov na to, že mate spolu dieťa?
Naši vedeli, že plánujeme bábo, ale neverili tomu, keďže pri dvoch ženách je to v ich pohľade nemožné. Keď sme zistili, že je Vlaďka tehotná, išli sme navštíviť našich. Nebývame blízko, chceli sme to urobiť ako veľké prekvapko. Kúpili sme šampaňo, nejaké darčeky a krabičku, do ktorej sme dali tehotenský test plus fotku z prvého sona. Keď im to došlo, mamina plakala šťastím, vyobjímala nás a začala sa pýtať. Ocino zostal zaskočený, potreboval to nejaký čas vstrebať, popýtal sa na také racio otázky, čo a kto a ako vlastne a na právne veci. Vo väčšine otázok som mu všetko vysvetlila. Po par týždňoch to  už bolo všetko v poriadku a po pár mesiacoch sa už správal ako naozajstný dedo 😀
Vladkini rodičia plakali šťastím, „infošku“ dostali na narodeniny tiež ako mini darček s fotkou, takže ste aspoň na diaľku zdieľali radosť – z rodín to každý zobral veľmi dobre, tešili sa, pýtali sa – niekto viac iný menej aby neurazili nikoho a vždy sme to s humorom vysvetlili, vyrozprávali a bolo dobre.

Aké boli reakcie lekárov, napríklad pri pôrode?
Pôrod, ktorého sme sa najviac báli, čo sa ľudí okolo nás týka (pôrodnice a podobne) dopadol nad naše očakávania.  V deň kedy Vladka rodila, sme stihli kino  (Aquamena), úžasnú večeru, mini spánok, polhodinovú cestu do pôrodnice a aj celú prípravu pred pôrodom. Vystihli sme úplne dámsku nočnú službu v pôrodnici – kedy každý vedel kto sme, čo chce , kto som a podľa toho sa aj správali. Mohla som byt všade s ňou, dokonca som mala miestami pocit, že sa na nás dívajú s obdivom a rešpektom.

A čo širšie okolie – susedia, kolegovia, …?
V našej práci, keďže pracujeme spolu, to úplne od začiatku všetci s nami prežívali – pozitívne a naozaj vrúcne. Jedna výnimka sa našla, ale o tej život nie je 😀  Všeobecne naše okolie reaguje pozitívne (zatiaľ). Lekárka to všetko pochopila veľmi rýchlo. Dokonca aj naši zákazníci zdieľali našu radosť a niektorí, čo majú malé deti, sú nám aj dobrými radcami pri riešení mini problémov s materstvom.

Ako riešite pravá “k dieťaťu”, ak vôbec?
Čo sa právnej úpravy týka, zatiaľ si nejak nevieme rady. Plánujeme sa vziať v Česku, ale stále čakáme na zákon, aby sme to poňali ako svadbu a nie ako registráciu auta.
Určite do budúcna budem riešiť závet alebo niečo podobné a nejakú úpravu splnomocnenia a podobne. Zo všetkým zájdeme k právnikovi, oni pomôžu najviac.

Dievčatám ďakujeme za rozhovor a držíme palce 🙂

Publikované vPríbehy

RAINBOW-HEART team

RAINBOW-HEART tím pracuje denne na nových článkoch zo sveta LGBT. Robíme našu prácu s vášnou a preto dúfame, že sa ti výsledok páči :)

1 komentár

 • Ahojte. A ja som Dúchová 🙂 Mam dlhoročnu priatelku. (Nečakane) 😀 A rada by som sa zoznamila s Barčou a Vladkou. Je nas malo a boli fajn sa zoznamovat a pripadne pomoct si a hlavne na nič sa nehrat 🙂 Tak dufam že sa niekto ozve 🙂 😀

Užívatelia

Vieš o super LGBT akcii?

  Newsletter

  Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

  Najbližšie LGBT akcie

  Nie sú žiadne nadchádzajúce udalosti v tomto momente. Zobraziť všetky LGBT akcie

  Sledujte nás