RAINBOW-HEART.sk

Čo je demisexuál?

Sexuálna Orientácia

Určite poznáte pojmy heterosexuál, homosexuál, bisexuál, či transexuál. Podrobne sme sa zaoberali aj pojmom pansexuál. Viete však, čo, či presnejšie kto je demisexuál? Ako rozoznáme demisexuálov a aké sú najčastejšie mylné predstavy o nich?

Čo je demisexuál?

Demisexuál, resp. demisexuálna osoba je osoba, ktorá nezažije sexuálnu príťažlivosť, kým si nevytvorí silné emocionálne spojenie s potenciálnym partnerom. Definícia „emocionálneho puta“ sa medzi jednotlivcami líši.
Nezávislé správy uvádzajú, že sa termín „demisexuál“ prvýkrát objavil v roku 2008 na webovej stránke “Asexual Visibility and Education Network”.

Je demisexualita nová sexuálna orientácia?

Demisexuál sa môže identifikovať ako heterosexuál, homosexuál alebo bisexuál a teda nemusí mať uprednostňované pohlavie, pokiaľ ide o sexuálnu príťažlivosť. Demisexualita teda nie je o pohlaví, ale o príťažlivosti na vyššej úrovni a emocionálnom pute.

Aký je rozdiel medzi demisexualitou a asexualitou?

Demisexualita sa často mylne zamieňa s asexualitou. Asexuál sa necíti sexuálne priťahovaný k nikomu, bez ohľadu na to, aké má emocionálne puto. Naproti tomu sa demisexuál cíti sexuálne priťahovaný k iným osobám, ale môže to chvíľu trvať, kým sa táto príťažlivosť vytvorí.

Aký je rozdiel medzi demisexualitou a pansexualitou?

Pansexuáli tvrdia, že pohlavie či sexuálna identita jedinca nie sú rozhodujúcimi faktormi pri ich romantickom alebo sexuálnom priťahovaní k ostatným.
Sexuálna príťažlivosť demisexuálov je o niečo komplexnejšia. Ako je uvedené vyššie, pre demisexuálov sú najdôležitejším aspektom príťažlivosti hlboké pocity vzájomného emocionálneho spojenia, bez ohľadu na pohlavie či sexuálnu identitu druhej osoby.

Zástava demisexuálov navrhnutá ako symbol pre demisexuálnu komunitu
Zdroj: Wikipedia

Máte znaky demisexuála?

Demisexualita ako taká nie je diagnostikovaná – ide skôr o označenie správania a cítenia, ktoré ľudia spozorovali u samého seba. A keďže je sexualita pre každého človeka taká jedinečná, neexistuje definitívny kontrolný zoznam, ktorý by dal jednoznačnú odpoveď áno alebo nie. Existujú však určité spoločné znaky, ktoré nám môžu pomôcť. Tu je niekoľko z nich.

 1. Nikdy ste sa necítili sexuálne priťahovaní celebritou
  S demisexualitou sa môžete stotožniť, ak ste sa nikdy necítili silne sexuálne priťahovaní k cudzincovi alebo niekomu, ktorého ste práve stretli. Demisexuál nebude myslieť na niekoho so sexuálnym podtónom, kým sa nezamiluje.
 2. Cítili ste sa „odlišní“ od svojich kamarátov
  Demisexuál obyčajne nemá rovnaké sexuálne skúsenosti ako jeho rovesníci. Demisexuál môže byť priťahovaný ktorýmkoľvek pohlavím pričom to neznamená, že je automaticky homosexuál či bisexuál.
 3. Vaše vzťahy začali ako priateľstvá
  Pretože demisexuáli sú sexuálne priťahovaní, až keď sa vytvorí emocionálne spojenie, nie je neobvyklé, že vzťah medzi demisexuálmi začína priateľstvom.
 4. Nevadí vám byť bez sexu
  Demisexuálom sa sex páči a najmä, ak sú v pevnom vzťahu. Ale ak nie, nemajú pocit, že im sex chýba tak, ako to obyčajne pociťujú ostatní.

Mylné predstavy o demisexuáloch

 1. Demisexuáli sú prudérni alebo vyberaví
  Jednou z najbežnejších mylných predstáv o demisexuáloch je to, že sú jednoducho vyberavejší alebo „rozvážnejší“ ako ostatní ľudia. V skutočnosti je to len o tom, že demisexuál necíti žiadnu túžbu, kým nie je prítomné emocionálne spojenie.
 2. Demisexuáli sa boja svojej sexuality
  Ďalšou bežnou mylnou predstavou je, že sa demisexuál bojí sexu alebo skrýva svoju sexualitu. Demisexuál však vidí sex iným spôsobom ako ostatní, a preto nemusí pripisovať sexualite veľký význam, pokiaľ sa necíti citovo spojený.
 3. Demisexuáli nemajú radi sex
  Demisexuáli majú radi sex – ale iba vtedy, keď sú priťahovaní svojim partnerom.
 4. Demisexuáli su nudní v posteli
  Rovnako ako v prípade “tradičnej” sexuality, niektorí demisexuáli majú radi klasiku, iný sa zaujímajú o experimentovanie…

Zdroje:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Demisexual_Pride_Flag.svg
https://www.realsimple.com/work-life/family/relationships/demisexual


Publikované vOtázky&odpovede

RAINBOW-HEART team

RAINBOW-HEART tím pracuje denne na nových článkoch zo sveta LGBT. Robíme našu prácu s vášnou a preto dúfame, že sa ti výsledok páči :)

Pridaj komentár

Užívatelia

 • Aktívny 11 hodín, 53 minút dozadu
 • Aktívny 19 hodín, 33 minút dozadu
 • Aktívny 4 dní, 5 hodín dozadu
 • Aktívny 4 dní, 15 hodín dozadu
 • Aktívny 1 týždeň, 1 deň dozadu

Vieš o super LGBT akcii?

  Newsletter

  Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

  Najbližšie LGBT akcie

  Zobraziť všetky LGBT akcie

  Sledujte nás