RAINBOW-HEART.sk

Coming out: 4 dôvody prečo sa priznať rodine

coming out

Veta “Oci, som gej”, či “Mami, som lesbička”. Veta, ktorá nás desí a scéna, ktorú si neustále dokola prehrávame v našich predstavách. Bojíme sa priznať so svojou sexuálnou orientáciou rodine, váhame, či áno, či nie. Prečo sa oplatí ísť do toho?

#1 Koniec všetkým klamstvám

Možno to poznáš – klameš kam ideš a s kým ideš. Prípadne je pred rodinou tvoj priateľ/priateľka tvoj najlepší kamarát. Všetkým je podozrivé, že spolu trávite veľa času a nikto nikoho nemá, no ty sa tváriš, že je to úplne normálne a pokračuješ v klamstve ďalej.
Keď raz povieš pravdu, odrazu sa od všetkých týchto klamstviev oslobodíš. Uľaví sa ti, zbavíš sa obrovského balvanu, ktorý ťa tak dlho ťažil. A ten pocit stojí za to 🙂

 

#2 Môžeš byť sám sebou

Keď tajíš svoju orientáciu, tajíš všetko, čo s tým súvisí. Nemôžeš sa podeliť s radosťou – napríklad, že si stretol toho pravého. Že si zamilovaný a štastný. Že ti je s niekym dobre. Tiež tajíš smútok a nešťastie – rozchod, sklamanie, alebo nekonečné hľadanie toho pravého. Strácaš oporu v najhorších chvíľkach a často sa so všetkými pocitmi musíš vysporiadať úplne sám.
Keď povieš pravdu, rodina ťa bude vnímať ináč. Odrazu už  nebudeš ten  ten divný, čo nikoho nemá, alebo pochopí, prečo nikoho nemá. Uvedomia si, prečo si bol tak introvertný a utiahnutý do seba. Prečo si sa nedelil so svojim radosťami a trápeniami.

 

#3 Môžeš slobodne plánovať budúcnosť s tvojim partnerom

Každý vzťah sa vyvíja, aj vzťah gejov a lesieb. Keď príde ten pravý, alebo tá pravá, odrazu ti nestačí občasné stretávanie sa. Chceš viac. Spoločné bývanie, možno neskôr uzavretie partnerstva, či manželstva. Založenie si rodiny. No s klamstvom to ide ťažko. Preto sa množstvo gejov a lesbiček poberie čo najďalej od rodičov a drží s nimi minimálny kontakt. Získavajú partnera, no strácajú rodinu, ktorá je predsalen dôležitá.

 

#4 Spoločné rodinné akcie

To, čo je pre hetero páry úplne bežné, je pre gejov a lesbičky niečo výnimočné. Ak tajíš svoje skotočné ja, ukracuješ sa o spoločné rodinné akcie so svojou polovičkou. Oslavy narodenín, Vianoce, narodenie dieťata, či pohreb… to všetko sú príležitosti, pri ktorých sa stretáva celá rodina. Ty však prichádzaš sám a ukracuješ sa o spoločnú radosť, nedeľný obed, či v prípade smutných udalostí, podporu tvojho partnera.
Samozrejme, spoločné rodiné akcie s tvojim partnerom či partnerkou sú vyvrchodlením akceptácie tvojej orientácie a života tvojou rodinou. Obyčajne to trvá dlhšie, kým rodinna vstrebe realitu a podporí ťa. No keď to príde, stojí to za to 🙂

Držíme palce, aby aj tvoj coming out skončil pozitívne!

Publikované vZo života LGBT

RAINBOW-HEART team

RAINBOW-HEART tím pracuje denne na nových článkoch zo sveta LGBT. Robíme našu prácu s vášnou a preto dúfame, že sa ti výsledok páči :)

2 komentáre

    • Otvorenosť chýba, ale čím viac o tom budeme hovoriť a čím viac “outnutých” ľúdí budeme poznať, tým bude tá otvorenosť narastať.
      Nemusíš sa baviť o tom, s kým spíš…. to, že ide len o sex je ďalší z predsudkov, ktoré heterosexuáli majú.

Užívatelia

  • Aktívny 26 minút dozadu
  • Aktívny 1 hodina, 31 minút dozadu
  • Aktívny 1 hodina, 31 minút dozadu
  • Aktívny 5 hodín, 14 minút dozadu
  • Aktívny 7 hodín, 39 minút dozadu

Vieš o super LGBT akcii?

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

Najbližšie LGBT akcie

Zobraziť všetky LGBT akcie

Sledujte nás