RAINBOW-HEART.sk

Coming out: prečo sa bojíme priznať rodine?

Feart to be yourself

Prvým najdôležitejším a zároveň najťažším krokom v živote lesbičky, geja či transexuála je priznať si kým sme pred sebou samým. Druhým najtažším krokom je priznať sa rodine.

 

Prečo sa bojíme?

Pretože vieme, že keď už to raz vyslovíme a keď sa priznáme, nie je cesty späť. Pretože názor rodičov a súrodenov je pre nás dôležitý. Sú našou súčasťou celý život a bojíme sa, že stratíme ich lásku a podporu. Pretože sa bojíme akejkoľvek odmietavej reakcie, odsúdenia či dokonca vyhodenia z domu. Tiež následnej reakcií okolia, napríklad známych či susedov.

Všetci zvažujeme či, ako a kedy to povedať. Častokrát sa rozhodneme nevýjsť s farbou von, pretože sledujeme situáciu  a spravíme rozhodnutie nepriznať sa ešte pred tým, ako čokoľvek urobíme. Napríklad sa rozhodneme nepriznať rodičom, pretože vieme, že su veriaci a chodia do kostola. Alebo preto, pretože žijú na dedine a tam sa všetko rýchlo rozšíri. Či preto, pretože často počujete vyjadrenia nasmerované na homosexuálov, napríklad keď pozerajú večerné správy.

Nádejou pre nás bývajú často súrodenci. Hlavne, ak máme blízky vzťah dúfame, že budeme pochopení a podporení. No stačí akékoľvek negatívne vyjadrenie na gejov či lesby (napr. Vedel si, že Miro z 3.A je buzik? ) a radšej sa rozhodneme mlčať naveky.

 

Keď strach víťazí

Strach z toho, čo bude, nás premôže a tak priznanie odkladáme, klameme a trápime sa. Mnohí z nás nenaberú odvahu nikdy. Presťahujú sa do vzdialenejšieho mesta či iného štátu a žijú svoje tajné životy. Tí, ktorí sa nechcú alebo nemôžu odsťahovať, sa vzdajú svojho skutočného ja. Žijú podľa predstáv spoločnosti, častokrát sa dokonca zosobášia a majú deti, aj napriek tomu, že to nie je to, po čom skutočne túžia. A takto zničia svoje skutočné ja, aj napriek tomu, že to s pravdou nikdy neskúsili.

Je to však tá správna cesta? Žiť celý život v utajení a hrať sa na niekoho, kým nie sme?

Ak Ti stále chýba odvaha a motivácia, prečítaj si 4 dôvody prečo sa priznať rodine

 

Publikované vOtázky&odpovede

RAINBOW-HEART team

RAINBOW-HEART tím pracuje denne na nových článkoch zo sveta LGBT. Robíme našu prácu s vášnou a preto dúfame, že sa ti výsledok páči :)

Pridaj komentár

Užívatelia

Vieš o super LGBT akcii?

    Newsletter

    Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

    Najbližšie LGBT akcie

    Zobraziť všetky LGBT akcie

    Sledujte nás