RAINBOW-HEART.sk

Coming out v politike

coming out v politike - Ladislav Blažek ∙ Progresívne Slovensko

Ako deti sme sa dívali na rozprávky o tom, ako si princezná našla princa a žili spolu šťastne až do smrti. Ja som však od malička sníval o princovi. Netušil som, že som iný než ostatní, myslel som si, že to tak skrátka majú všetci a túžba po princeznách prichádza vekom. Ale roky plynuli a vo mne sa nič nezmenilo. Mal som 13 a bol som už naozaj zmätený, nevedel som čo mám robiť, nerozumel som tomu! Doba internetu ešte nebola, o inakosti sa nikde nepísalo, párkrát som síce počul o tom hovoriť dospelých, ale nikdy nie v pozitívnom duchu. Mal som strach sa niekomu zdôveriť. Veľmi som pritom túžil stretnúť niekoho ako ja, niekoho, kto by mi poradil. Obrátil som sa k Bohu so žiadosťou o pomoc. Dúfal som, že cesta viery ma navedie na cestu, ktorú všetci okolo mňa považovali za tú jedinú správnu. No veľmi som sa mýlil. Nič sa nezmenilo! Túžba po princeznách skrátka neprišla.


V 17 som spravil svoj vnútorný coming out, okrem toho, že bolo krásne slnečné ráno, deň nebol ničím výnimočný a večer predtým som netušil, že dôjdem k náhlemu vnútornému vyrovnaniu sa. Zobudil som sa a povedal som si: V poriadku, som teda iný, poďme s tým niečo robiť. Prijal som samého seba. Stal som sa tým, kým som bol od narodenia. Zašepkal som samému sebe: „Som gej!“ Uplynulo len pár mesiacov a konečne som spoznal ľudí ako ja, boli nás stovky a boli všade, v každom meste, v každej dedine, prakticky v každom paneláku bol zrazu aspoň jeden, či jedna z nás. Boli tak rôznorodí a zaujímaví. Konečne som nebol sám. Konečne som sa cítil byť šťastný. Prišlo prvé zamilovanie sa aj prvé sklamanie. Ale bolo to v poriadku. Netrvalo dlho a začal som o svojej inakosti hovoriť priateľom, rodine, spolužiakom.

Uvedomil som si jednu dôležitú vec, že ani inde vo svete sa jedného dňa ľudia nezobudili a nepovedali si buďme tolerantní k sexuálnym menšinám. Museli najskôr spoznať ľudí ako ja a zistiť, že byť iný je naozaj v poriadku. Museli najskôr vidieť, že naša láska je rovnaká a mať voči nám predsudky nie je fér. Moji priatelia a členovia rodiny boli jeden po druhom svedkami môjho coming outu. Čim viac ľuďom som to povedal, o to ľahšie to bolo povedať znovu a znovu. Čo už bolo naopak ťažšie, bolo, že všetci mali tie isté otázky. Človek mal neustále pocit deja vu. Väčšina mojich coming outov boli príjemnými stretnutiami, ale zažil som aj negatívne reakcie, zvlášť pokiaľ som to o sebe povedal niekomu, kto ma poznal veľmi krátko a kto nechcel porozumieť, ale stalo sa mi aj to, že som tým „priznaním„ zabránil fyzickému útoku, či šikane. Útočníci hroziaci päsťami si zrazu uvedomili, že už nejdú biť niekoho o kom si len myslia, že je iný, ale niekoho, kto je skutočne iný. No nie vždy mi to pomohlo , dostal som aj do nosa, no neodradilo ma to.

Nebojím sa o svojej inakosti hovoriť verejne a pred celým Slovenskom. Verím, že občania a občianky našej krásnej krajiny sú rozumní ľudia, ktorí dokážu inakosť prijať. To populistickí politici zaslepení svojou túžbou po moci štvú jedných proti druhým, aby zahltili verejnú diskusiu nezmyselnými štvanicami a odviedli tak pozornosť od vlastných zlyhaní a udržali si svoje miesta. V modernom Slovensku však už viac niet miesto pre takých politikov. Občania a občianky volajú po slušnosti, odbornosti, zodpovednosti a hodnotách politikov.

Mojím cieľom je robiť presne takúto politiku a budem ju robiť srdcom. Presvedčím ľudí, že byť iný je v poriadku, a že hodnoty, ktoré zastávam prospejú celej spoločnosti. Treba len trpezlivo všetkým vysvetľovať, prečo je inakosť v poriadku. Verím, že ľudia sú prirodzene dobrí a postupne dosiahneme porozumenia u všetkých. Láska je predsa rovnaká, tak buďme fér.

Som Ladislav Blažek, kandidujem za koalíciu PS a Spolu s číslom 144 a som Váš dúhový hlas vo voľbách do parlamentu.

Publikované vZo života LGBT

RAINBOW-HEART team

RAINBOW-HEART tím pracuje denne na nových článkoch zo sveta LGBT. Robíme našu prácu s vášnou a preto dúfame, že sa ti výsledok páči :)

Pridaj komentár

Užívatelia

Vieš o super LGBT akcii?

    Newsletter

    Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

    Najbližšie LGBT akcie

    Nie sú žiadne nadchádzajúce udalosti v tomto momente. Zobraziť všetky LGBT akcie

    Sledujte nás