RAINBOW-HEART.sk

Exkluzívne: Aký je život dúhovej rodiny v Brightone?

život dúhovej rodiny


Pred mnohými rokmi bolo postavenie rodiny rovnakého pohlavia niečo, o čom nikto nechcel ani počuť. Doba sa zmenila, spoločnosť sa mení. A dnes téma svadieb ľudí rovnakého pohlavia je jednou z najhorúcejších. Žila som 12 rokov v Brightone (Spojené kráľovstvo) a verte mi, za tú dobu som stretla veľa úžasných ľudí v gay komunite. V práci som spoznala Suzanne a neskôr aj jej partnerku dnes už manželku) Jo – úžasných a vždy pozitívnych ľudí. Mali sme príležitosť položiť im pár zaujímavých otázok o ich nezvyčajne zvyčajnom živote a článok Aký je život dúhovej rodiny v Brightone je tu. Príjemné čítanie!

Povedzte nám niečo o sebe – kde bývate? Koľko máte rokov? Čím sa živíte?

Suze: Žijeme v Brightone, presťahovali sme sa zo severného Londýna v roku 2002, keď mal náš syn 2 roky. Mali sme veľké šťastie, pretože dve rodiny, ktoré boli našimi dobrými priateľmi, sa tiež presťahovali do Brightonu približne v rovnakom čase. Jedna bola homosexuálna rodina, dve ženy a dve malé deti a druhá hetero rodina s jedným dieťaťom.

Keď sme sa presťahovali, Jo si založila svoju spoločnosť frankontheweb.com v oblasti marketingu, vydavateľstva, website design, SEO (optimalizácia pre vyhľadávače) atď. Jo má teraz 53 rokov. Ja som niekoľko rokov pracovala na polovičný úväzok a taktiež zopár rokov som pracovala ako dobrovoľník. Zatiaľ čo náš syn Sans chodil pár krát do týždňa do škôlky, ja som pokračovala v práci na polovičný úväzok (škola pre deti so špeciálnymi potrebami, charita, záhradníctvo, pomáhala som Jo s administratívou), až pokiaľ Sans nezačal navštevovať strednú školu vo veku 11 rokov. Mám 61 rokov a pracujem v administratíve v domove dôchodcov. Sans sa nám narodil keď som mala 42 rokov. Zo začiatku to bol trochu šok, keď som zistila, že ma nazývajú “geriatrickou matkou” ( Tehotnej žene nad 35 sa kedysi v Anglicku vravelo “geriatrická matka”. Tento termín sa v súčastnosti už nepoužíva).

Niekoľko štatistík – Ako ste sa stretli? Ako dlho žijete spolu? Ste vydaté / v registrovanom partnerstve?

Suze: Zoznámili sme sa v práci v roku 1989! Obe sme mali svoje vlastné byty v Londýne a o pár rokov neskôr Jo predala ten svoj a začali sme spolu žiť. V roku 2007 sme vstúpili do registrovaného partnerstva, mala som 50 rokov, Sans 7. Registrované partnerstvo bolo v UK zavedené v decembri 2005. Pred dvomi či tromi rokmi sme zmenili naše RP na manželstvo, takže teraz sme manželka a manželka! 🙂

Kedy ste si uvedomili, že ste „iné“ a bolo pre vás a vašu rodinu ťažké sa s tým stotožniť?

Suze: Nikdy som sa necítila „odlišná“, proste som sa zamilovala do Jo. Obidve sme mali predtým vzťahy s mužmi a ja som mala predchádzajúci vzťah s inou ženou. Nikdy sme to nejako neriešili, ľudia si zvykli, že sme spolu ako kamarátky a potom ako pár. S rodinou sme to rozoberali, keď sme sa rozhodli mať dieťa, a potom, keď som otehotnela. Vo všeobecnosti bol každý veľmi pozitívny a podporoval nás. Máme šťastie, že sme sa počas našich doterajších životov ešte nestretli so žiadnou negativitou.

A takto vznikla dúhová rodina

Kedy ste sa rozhodli, že chcete mať dieťa a ako sa to všetko „stalo“?

Suze: Vždy som vedela, že by som chcela mať deti a Jo to vedela, nechcela, aby som si tento sen nesplnila. A tak som vyhlásila, že by sme sa mali radšej začať snažiť! 🙂 Dozvedeli sme sa o londýnskej klinike pre ženy a ja som začala chodiť na pravidelné inseminácie darcovských spermií. Skúšali sme to 2 – 3 roky, no bezúspešne. Ako čas plynul a môj vek pokročil, klinika navrhla IVF ( in vitro fertilizácia, čiže “oplodnenie v skúmavke). To všetko sa platilo súkromne. S IVF náš lekár súhlasil, s tým, že klinika nám preplatí počas troch pokusov lieky. Za insemináciu sme platili my. No IVF nezabrala, pretože som vyprodukovala iba 1 vajíčko. Namiesto toho vykonali postup IUI (intrauterinná inseminácia, metóda asistovanej reprodukcie), keď sa spermie umiestnili o trochu vyššie v maternici. A takto vznikol Sans!!

Kto je bilogickou matkou?

Ja, Suze 🙂

Ste v kontakte s otcom?

Suze: Nie, bol to anonymný darca a ani Sans ani my nemáme povolenie to vedieť. No tento zákon sa už myslím zmenil.

Aké boli reakcie rodiny a priateľov, keď ste im povedali o svojich plánoch?

Suze: Tešili sa.

Koľko rokov má Váš syn teraz?

Sans má 20 rokov a pracuje v Brightone, vo firme, kde začal i svoju stáž.

Takto vníma život dúhovej rodiny ich syn

Aké boli reakcie (negatívne/pozitívne) jeho spolužiakov a ich rodičov, keď zistili, že ho vychovávajú dve mamy?

Suze: Už aj v tom období žilo v Brightone veľa rodín rovnakého pohlavia, ktoré vychovávali svoje vlastné deti. Dokonca aj Sansov najlepší kamarát pochádza z takejto rodiny, takže to vôbec nebol problém.

Bolo zložité vysvetliť Sansovi, že má dve mamy?

Suze: Považovali sme sa veľmi dôležité hovoriť o tom otvorene a nikdy sa za to neospravedlňovať. A opäť, keďže pozná/poznáme podobné rodiny a priateľov, nebol to príliš veľký problém.

Myslíte, že mu chýba mužský/otcovský vzor?

Myslím, že niekedy trochu áno, ale nikdy nie nejako vo “veľkom”. Dávame si záležať, aby mal vo svojom živote pozitívne mužské vzory a veľa chlapčenských dobrodružstiev.

Páčia sa mu ženy, či muži?

Ženy.

Zmenilo sa nejako jeho správanie/postoj voči Vám a LGBT komunite,keď sa dostal do puberty?

To si nemyslím, o nič viac než iní tínedžeri, ktorí rebelujú proti rodičom a ich názorom. Organizujeme a zúčastňujeme sa pomerne veľa večierkov, kde sa stretávame s našou “rozšírenou” Brightonskou rodinou. Je to vždy zábava a Sans si na to zvykol.

Pociťujete nejaké veľké rozdiely ako lesbická rodina vychovávajúca dieťa v porovnaní s heterosexuálnymi rodinami?

Máme šťastie, keďže v Brightone je to akceptovateľné, čiže vedieme celkom normálny rodinný život. Samozrejme otehotnenie si vyžadovalo viac plánovania a muselo to byť veľmi uvážené rozhodnutie. Taktiež, keď sme vstúpili do registrovaného partnerstva, Jo sa rozhodla adoptovať si Sansona. V čase, keď sa narodil, nemohla byť vedená na jeho rodnom liste (toto sa už zmenilo), preto si ho musela adoptovať,v prípade ak by sa niečo stalo mne, aby mohla urobiť akékoľvek potrebné rozhodnutie.

Suze, veľmi pekne ďakujeme za rozhovor o život lesbickej rodiny a prajeme Vám všetko dobré!

TIP: Tento článok “Aký je život dúhovej rodiny v Brigtone” nie je prvým článkom o živote v Brightone. Prečítajte si aj interview tom, aký je gay pride v Brightone, alebo aký je v Život LGBT v Anglicku.

Publikované vPríbehy

Lívia Salajová

Pridaj komentár

Užívatelia

Vieš o super LGBT akcii?

    Newsletter

    Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

    Najbližšie LGBT akcie

    Nie sú žiadne nadchádzajúce udalosti v tomto momente. Zobraziť všetky LGBT akcie

    Sledujte nás