RAINBOW-HEART.sk

Film Dánske Dievča (The Danish Girl) – skutočnosť alebo fikcia?

film Dánske dievča

Film Dánske Dievča rozpráva príbeh muža, ktorý v sebe objavuje ženu. Postupne prechádza premenou z muža na ženu a patrí medzi prvé trans osoby vôbec. Viete však, že film nezachytáva skutočné udalosti?

Trans Film Dánske dievča
Trans Film Dánske dievča

Pár faktov o trans filme Dánske dievča

Hodnotenie IMDB: 7.1
Hodnotenie ČSFD: 74%
Režisér: Tom Hooper
Obsadenie: Eddie RedmayneAlicia VikanderAmber Heard 
Anglický názov: The Danish Girl
Rok: 2015
Žáner: Biografia / Dráma / Romantika
Krajina: Veľká Británia / USA / Nemecko / Dánsko / Belgicko / Japonsko

Eddie Redmayne a Alicia Vikander vo filme Dánske Dievča
Eddie Redmayne a Alicia Vikander vo filme Dánske Dievča

O čom je film Dánske dievča?

Kodaň, dvadsiate roky minulého storočia. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patrí k najlepším dánskym maliarom svojej doby a jeho žena Gerda (Alicia Vikanderová), tiež umelkyňa, sa snaží preraziť ako portrétistka.
Jedného dňa Gerde, ktorá pripravuje sériu baletných portrétov, nedorazí figurantka. Keďže je po ruke Einar, ten narýchlo súhlasí, že svojej žene pomôže ako model, oblečený do baletného kostýmu. Ženské oblečenie však v Einarovi rozpúta obrovský emocionálny zmätok. Vyrovnáva sa s ním najprv nevinnou hrou na tajomnú dánsku dievčinu Lili. Neskôr však žije čoraz silnejším presvedčením, že iba ako žena dokáže byť šťastný. Einar (Lili) sa dostáva do fázy, keď ochotný podstúpiť čokoľvek, len aby jeho transformácia bola dokonalá. Počas tejto premeny ho sprevádza jeho manželka Gerda. Tá vďaka svojej novej múze Lili konečne prerazila ako umelkyňa, no paradoxne stratila svoju životnú lásku, Einara.

undefined
Skutočná Lili a jej priateľ Claude (1928, pred operáciou).
zdroj: Wikipédia

Trans film Dánske dievča – zaujímavosti

 • Herečka Alicia Vikander získala v roku 2016 za rolu Gerdy Oskara za Herečku vo vedľajšej úlohe. Eddie Redmayne bol nominovaný, Oskara žiaľ nezískal.
 • Film vychádza z románu Dánska dievčina autora Davida Ebershoffa, ktorý je fiktívnym popisom života Einara Wegenera / Lili Elbeho. Kniha a teda aj film nie sú skutočnou biografiou, ako si niektorí ľudia myslia. Autor zmenil toľko prvkov príbehu Einara Wegena, že postavy v knihe sú úplne fiktívne. Historické výpovede tvrdia, že Gerda Wegenerová bola lesbička a že uprednostnila Liliho ženskosť pred Einarovou mužnosťou a že mali otvorený vzťah. Gerda žila otvorene ako lesbička, keď žila v Paríži s Lili. Milostný príbeh zobrazený v románe a v tomto filme je beletria, Gerda a Lili si nezostali blízki po zrušení manželstva. Presnejším zdrojom informácií je autobiografia Lili Elbe, “Man into Woman”. Uvedeným autorom je Niels Hoyer, avšak ide len o pseudonym pre Ernsta Ludwiga Hathorn Jacobsona, Liliho editora, ktorý spojil všetky listy, záznamy z diára a diktovaný materiál na vytvorenie knihy.
 • Einar Wegener/Lili Elbe nebol prvou transgender osobou, ktorá podstúpila operáciu zmeny pohlavia, bola len jednou z prvých. Dora Richter/Dörchen Richter, ktorý sa narodil ako Rudolph Richter, sa stal prvou trans-ženou, ktorej lekárske záznamy potvrdzujú vaginoplastiku.
 • Parížske scény boli natočené v skutočnosti Bruseli v Belgicku.
 • Film inšpiroval verejnosť natoľko, ze sa v roku 2016 v Kodani konala výstava Gerdiných a Enaroých/Liliných diel.
 • O skutočnom živote Lili si môžete prečítať na wikipedii.

Trailer (ukážka) – film Dánske dievča

Dánske dievča (The Danish Girl) – oficiálny trailer

Dánske dievča hovorí o príbehu muža, ktorý sa v snahe nájsť samého seba vydal tam, kam pred ním ešte nikto nikdy nevkročil. A príbeh ženy, ktorá ho pri jeho hľadaní podporovala, hoci vedela, že ho v prípade úspechu navždy stratí.

Publikované vOdporúčame

Boris Lukáč

Študent, gay žijúci v Bratislave. Milovník filmov a športu.

3 komentáre

Užívatelia

Vieš o super LGBT akcii?

  Newsletter

  Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

  Najbližšie LGBT akcie

  Zobraziť všetky LGBT akcie

  Sledujte nás