RAINBOW-HEART.sk

Gay Travel: Krajiny, kde môžeš byť slobodne sám sebou

LGBT cestovanie

V nedávnom článku sme písali o 10 Gay travel unfriendly krajinách, teda o krajinách, ktorým by sa mal každý gay, lesbička alebo transexuál vyhnúť. V tomto článku sa pozrieme na opačný koniec rebríčka – krajiny, ktoré sú práve naopak gay friendly – teda tie, ktoré sú bezpečné a kde sa nemusíte báť.

Rebríček gay friendly krajín publikuje každoročne Gay Travel Index. V roku 2019 bolo porovnávaných 197 krajín a sledovalo sa 14 kategórií, ako napríklad antidiskriminačné zákony, manželstvá alebo registrované partnerstvá rovnakého pohlavia, adopcia pármi rovnakého pohlavia, práva transexuálov, vplyvy náboženstiev, zakázané dúhové pochody, priateľskosť lokálneho obyvateľstva a vraždy či trest smrti pre homosexuálov.
Výsledkom je tabuľka gay friendly krajín, zoradená podľa počtu získaných bodov. V tabuľke nižšie uvádzame tie, ktoré získali aspon 7 bodov z 10.

TOP 27 gay friendly krajín

#Krajinabody
1Kanada10
1Potugalsko10
1Švédsko10
4Rakúsko9
4Belgicko9
4Dánsko9
4Fínsko9
4Island9
4Luxembursko9
4Malta9
4Holandsko9
4Nový Zéland9
4Nórsko9
4Reunion9
4Španielsko9
4Veľká Británia9
17Francúzsko8
17Gibraltár8
17Grónsko8
17Írsko8
17Š vajčiarsko8
17Uruguaj8
23Kolumbia7
23Francúzska Polynézia7
23Nemecko7
23Izrael7
23Nová  Kaledónia7
35Česko5
39Slovensko4

Na prvom mieste sú spoločne Kanada, Portugalsko a Švédsko. Portugalsku sa podarilo “vyskočiť” na prvú priečku vďaka zlepšeniu podmienok pre trans a intersex osoby, ako aj vďaka množstvu anti-diskriminačných opatrení.

Posun v právach nastal aj v Rakúsku a na Malte, kde sa uzákonilo manželstvo rovnakého pohlavia. Pokrok zaznamenala aj india, kde sa homosexualita dekriminalizovala.

Zhoršenie podmienok pre život LGBT komunity nastalo v Brazílii, Nemecku a USA. Tu sa za posledné obdobie zvýšil počet napadnutí LGBT osôb a celková “nálada” proti LGBT má žiaľ stúpajúcu tendenciu.

Deutschland liegt im Spartacus Gay Travel Index auf Rang 23.
Niektoré krajiny podporu LGBT komunity zdôrazňujú aj takýmto spôsobom

Slovensko a Česko zaostávajú

Aj napriek tomu, že nežijeme v najrizikovejších krajinách sveta, Slovensko a Česko ešte stále nepatria k najotvorenejším a gay friendly krajinám. Česko sa umiestnilo na 35. mieste s 5timi bodmi. Slovensko zaostáva a nachádza sa aktuálne na 39. mieste. V porovnaní s Českom prišlo Slovensko o body preto, lebo u nás nie je možné registrované partnerstvo párov rovnakého pohlavia.

Gay friendly mestá, alebo celé krajiny?

Niektoré krajiny sú v rebríčku skutočne vysoko, no napriek tomu neplatí otvorenosť verejnosti všade. LGBT friendly sú obyčajne ľudia vo väčších mestách, kde sú obyvatelia zvyknutí skutočne takmer na všetko. Naopak na vidieku, alebo na odľahlejších miestach krajiny sú ľudia obyčajne stále konzervatívnejší, zdržanlivejší a s odmietavejším postojom. Preto sa oplatí zvážiť, či sa vyberiete napríklad do Londýna, alebo na anglický vidiek.

Zdroje
https://www.spartacus.travel

Publikované vZo života LGBT

RAINBOW-HEART team

RAINBOW-HEART tím pracuje denne na nových článkoch zo sveta LGBT. Robíme našu prácu s vášnou a preto dúfame, že sa ti výsledok páči :)

Pridaj komentár

Užívatelia

Vieš o super LGBT akcii?

    Newsletter

    Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

    Najbližšie LGBT akcie

    Zobraziť všetky LGBT akcie

    Sledujte nás