RAINBOW-HEART.sk

Interview: Aký je Gay Pride v Brightone?

dúhový pochod v Brightone

Pripravili sme pre vás sériu článkov o živote LGBT komunity vo Veľkej Británii. Ak ste predchádzajúce časti nezachytili, prečítajte si prvú a druhú časť. V tretej časti sme sa Lívii (38, Fotografka) pýtali, aký je dúhový pochod (gay Pride) v Brightone. Liv žila v Anglicku 12 rokov – najskôr v prekrásnom Londýne, neskôr v prímorskom Brightone.


Liv, ako si už spomínala, v Brightone a Londýne to žije dúhovými farbami. Koľkých pochodov si sa stihla zúčastniť?

Za 12 rokov som sa plne zúčastnila 2 pochodov. Samozrejme, tým že som žila priamo v dianí, vnímala som všetky, ale väčšinou som sa žiaľ nemohla zúčastniť.

Najväčší dúhový pochod v Anglicku

Aký je dúhový pochod (gay Pride) v Brightone, kde si žila posledné roky?

V Brightone, najväčšom “gay meste” v Anglicku, sa koná gay Pride každoročne v prvý augustový víkend. Už niekoľko dní pred pochodom to žije v meste gay atmosférou – doubledekre (typické anglické dvojposchodové autobusy) sú pomaľované dúhovými farbami. Všade sú mottá, ktoré podporujú práva na život a gay komunitu. V sprievode majú svoje zasúpenie úradníci, zdravotníci, či policajti. Napríklad policajti kráčajú v sprievode v uniformách a sú pomaľovaní dúhovými farbami. Tiež banky, alebo iné spoločnosti kráčajú v sprievode a podporujú LGBT komunitu.

Obchody a banky majú vo výkladoch zástavy, kreatívne dúhové prvky a mottá. Celé mesto žije pochodom už dva týždne pred samotným začiatkom.  Kaviarne majú špeciálne edície pohárov v dúhových farbách. Ľudia chodia po ulici s dúhovými pohármi podporujúcimi gay komunitu. Celkovo by som teda povedala, že LGBT komunita je v Anglicku veľmi obľúbená, možno aj preto, že sa pravidelne zúčastňuje na dobrovoľníckych akciách.

Brighton Pride - Letisko Gatwick

Kadiaľ vedie pochod?

Brighton Pride začína v časti mesta zvanom Hove Lawns. Pokračuje popri mori (Seafront) až po známy Brighton Pier. Potom pokračuje okolo Pavillionu, cez London road až do Preston Parku, kde sa sprievod končí a pokračuje sa veľkou párty. V Preston Parku nájdete kolotoče, stánky s občerstvením a viacero stanov s hudbou a mainstage, na ktorom vystupujú každoročne známe hviezdy. After party je aj v centre mesta v gay časti Kemptown.

ulice - LGBT pochod

Je všetko na pochode zadarmo, alebo sa niekde platí vstupné?

Kedysi bol vstup do Preston Parku aj do Kemptown zadarmo. Vstup spoplatnili pár rokov dozadu. Cena lístka závisí od toho, či kupujete lístok v predstihu alebo nie. Tiež od toho, či si kupujete lístok na jeden deň, alebo na celý víkend a či bude lístok platný všade, alebo napríklad len v Preston Parku. Ak sa dobre pamätám, vstup do parku stál od 17 do 37 libier, ale odporúčam zistiť si aktuálny cenník na www.pride-tickets.org. Za účasť na pochode sa samozrejme neplatí a vítaní sú všetci.

dúhový pochod v Anglicku


brighton Pride aj vopred naplánovaný program?

Samozrejme, okrem samotného pochodu je dopredu naplánovaný program v Preston Parku aj Kemptown Village.

gay shop


Zúčastňujú sa dúhového pochodu aj známe osobnosti, aby podporili LGBT komunitu?

Áno, každý rok organizátori pozývajú oficiálne osobnosti, ktoré vystupujú na mainstage a podporujú LGBT komunitu. Napríklad po minulé roky to bola Britney Spears, Pet Shop Boys, Fatboy Slim, Pixie Lott, Jess Glynne.

Brighton Pavilion LGBT

Koľko ľudí sa podľa teba každoročne zúčastní pochodu?

Ťažko povedať, ale v roku 2018 vraj dosiahla návštevnosť rekordných 300 tisíc návštevníkov. Každý rok je to minimálne 100 tisíc návštevníkov. Brighton Pride je najväčším dúhovým pochodom vo Veľkej Británii.

gay, lesba, trans - pochod

Akí ľudia sa obyčajne zúčastňujú na tomto dúhovom pochode?

Samotného pochodu sa zúčastňujú ľudia rôznych vekových kategórií a spoločenských vrstiev. Ako som už spomínala, ľudia v sprievode pyšne reprezentujú svoju spoločnosť či organizáciu, do ktorej patria (napríklad neziskové organizácie, polícia, zdravotníctvo, banky, …). Spoločnosti vidia dúhový pochod ako skvelé miesto na reklamu zadarmo. Každoročne sa pochodu zúčastňuje aj najstarší gay v Brightone, George Montague.
Na Pochod sa chodia pozrieť tisíce ľudí – rodičia s deťmi, dôchodcovia a hlavne turisti, ktorí pricestujú kvôli Pridu z rôznych krajín z celého sveta.

Brighton Pride


Čo by si odporučila slovenským organizátorom Dúhového Pridu Bratislava a Dúhového Pridu Košice?

Je ťažké niečo odporučiť organizátorom v krajine, kde sa všetci všetkého boja. Možno aby sa nebáli a aby dávali pochod viac do popredia, hlavne medzi mladými ľuďmi. Hlavne sa netreba vzdávať. Už teraz sme na tom oveľa lepšie, ako sme boli a kedysi a verím, že sa to bude ešte zlepšovať.

Dúhový klobúk, dúhová zástava


Je podľa teba Brighton Pride bezpečný?

Áno, myslím, že sa nie je čoho báť. Ľudia na Pride oslavujú lásku a spolužitie, každý je ku každému milý. V celom meste sú kamery, polícia je na každom kroku a organizácia je veľmi dobrá. Samozrejme súčasťou osláv je aj alkohol a drogy, s čím treba rátať.

Brighton Pride - podpora

Dúfame, že sme vás týmto rozhovorom namotivovali a už viete, kde budete tráviť prvý augustový víkend 🙂
Za fotky ďakujeme LS Foto.

Publikované vPríbehy

RAINBOW-HEART team

RAINBOW-HEART tím pracuje denne na nových článkoch zo sveta LGBT. Robíme našu prácu s vášnou a preto dúfame, že sa ti výsledok páči :)

Pridaj komentár

Užívatelia

Vieš o super LGBT akcii?

    Newsletter

    Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

    Najbližšie LGBT akcie

    Nie sú žiadne nadchádzajúce udalosti v tomto momente. Zobraziť všetky LGBT akcie

    Sledujte nás