RAINBOW-HEART.sk

Interview: Aký je život LGBT komunity v Anglicku? Časť #2

Život LGBT komunity v Anglicku

Pripravili sme pre vás sériu článkov o živote LGBT komunity vo Veľkej británii a toto je druhý z nich. Ten prvý si nezachytil? Prečítaj si o živote gayov a lesbičiek v UK. Rozprávali sme sa s Liv (38, Fotografka). Liv žila v Anglicku 12 rokov – najskôr v prekrásnom Londýne, neskôr v prímorskom Brightone.

Liv, ako podľa teba vnímajú Angličania LGBT komunitu?

Angličania berú LGBT komunitu s rešpektom. Môžem povedať, že v Anglicku máme ako LGBT komunita v podstate rovnaké práva ako heterosexuáli. Lesbičky a gayovia sa môžu sobášiť v kostole. Majú práva na adopciu dieťaťa. Ženy majú právo na umelé oplodnenie aj bez partnera. To, čo je v iných krajinách nepredstaviteľné je v Anglicku úplne bežné. Homosexuáli môžu v Anglicku viesť plnohodnotný život tak, ako každý iný.

Angličania pristupujú s rešpektom ku každej komunite, respektíve menšine. Nie je to len o LGBT. Každá komunita je chránená zákonom, no zaujímavé je vnímanie spoločnosti. Pár čierny a biely, alebo pár kresťan a protestant? Nič nie je problém. Všetko, čo sa vymyká “vzoru normálnosti” je rešpektované, pretože každý má právo byť sám sebou – bez ohľadu na orientáciu, rasu, či vierovyznanie. Ide teda o slobodnú krajinu. Treba však podotknúť, že aj v Anglicku sú mestečká a dedinky, kde ľudia ešte stále premýšľajú ináč a nie sú tak otvorení.

Dúhová vlajka- podpora gayov a lesbičiek

Vnímajú Angličania manželstvo dvoch lesbičiek alebo manželstvo dvoch gayov rovnocenne ku “tradičnému” manželstvu?

Vo všeobecnosti si myslím, že áno. Minimálne z pohľadu zákona ide o rovnakú inštitúciu. Je však pravda, že niekedy ma ľudia zaskočia. Napríklad jedna moja známa lesbička sa ma opýtala: “Prečo sa vlastne musia gayovia a lesby brať?” Touto otázkou ma skutočne prekvapila. Je pravda, že aj hetero páry sa často nechcú brať a povedia si “Veď načo? Čo to zmení?” Je to samozrejme každého osobná vec. Z môjho pohľadu je to však krásny počin dvoch ľudí, ktorí sa majú radi. Je krásne pozvať svojich blízkych a osláviť tú lásku. Navyše manželstvo rieši aj právne otázky. Ja som už raz uzavrela registrované partnerstvo zo ženou (v tej dobe nebolo možné uzavrieť manželstvo) a neľutujem to. Urobila by som to znova.

Lesbická svadba

Sú tieto pravá z tvojho pohľadu iba formálne, alebo ide aj o “mind set”, ktorý majú Angličania?

Samozrejme, všetky práva sú zachytené formálne. Ale vychádza to aj z ľudí samotných. Napríklad počas Pridu si dá vodič autobusu dúhovú kravatu, počas Vianoc mikulášsku čiapku. Ľudia tým žijú, minimálne v tých väčších mestách, kde sa organizuje dúhový pochod. Ľudia sa neskrývajú. Všetci to berú tak, že je to úplne normálne.

Dúhové tričko - pride Brighton

Aký je život LGBT komunity v práci?

V práci som nikdy nemala problém. V každej práci, v ktorej som bola bol nejaký gay, alebo lesbička. Nebáli sa a otvorene sa priznávali k svojej sexuálnej orientácii. Je zaujímavé vidieť, že práve cudzinci sa k tomu stavali ináč – sú stále konzervatívni a ich názory boli na začiatku veľmi negatívne. Z mojej osobnej skúsenosti však môžem povedať, že ak aj títo ľudia žijú v tomto prostredí dlhšie, zmenia spôsob zmýšľania. Pochopia, že je to normálne a ich názor sa postupne mení na základe pozitívnych skúseností.

Publikované vPríbehy

RAINBOW-HEART team

RAINBOW-HEART tím pracuje denne na nových článkoch zo sveta LGBT. Robíme našu prácu s vášnou a preto dúfame, že sa ti výsledok páči :)

Pridaj komentár

Užívatelia

Vieš o super LGBT akcii?

    Newsletter

    Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

    Najbližšie LGBT akcie

    Nie sú žiadne nadchádzajúce udalosti v tomto momente. Zobraziť všetky LGBT akcie

    Sledujte nás