RAINBOW-HEART.sk

Interview: Aký je život LGBT komunity v Anglicku? Časť #2

Život LGBT komunity v Anglicku

Pripravili sme pre vás sériu článkov o živote LGBT komunity vo Veľkej británii a toto je druhý z nich. Ten prvý si nezachytil? Prečítaj si o živote gayov a lesbičiek v UK. Rozprávali sme sa s Liv (38, Fotografka). Liv žila v Anglicku 12 rokov – najskôr v prekrásnom Londýne, neskôr v prímorskom Brightone.

Liv, ako podľa teba vnímajú Angličania LGBT komunitu?

Angličania berú LGBT komunitu s rešpektom. Môžem povedať, že v Anglicku máme ako LGBT komunita v podstate rovnaké práva ako heterosexuáli. Lesbičky a gayovia sa môžu sobášiť v kostole. Majú práva na adopciu dieťaťa. Ženy majú právo na umelé oplodnenie aj bez partnera. To, čo je v iných krajinách nepredstaviteľné je v Anglicku úplne bežné. Homosexuáli môžu v Anglicku viesť plnohodnotný život tak, ako každý iný.

Angličania pristupujú s rešpektom ku každej komunite, respektíve menšine. Nie je to len o LGBT. Každá komunita je chránená zákonom, no zaujímavé je vnímanie spoločnosti. Pár čierny a biely, alebo pár kresťan a protestant? Nič nie je problém. Všetko, čo sa vymyká “vzoru normálnosti” je rešpektované, pretože každý má právo byť sám sebou – bez ohľadu na orientáciu, rasu, či vierovyznanie. Ide teda o slobodnú krajinu. Treba však podotknúť, že aj v Anglicku sú mestečká a dedinky, kde ľudia ešte stále premýšľajú ináč a nie sú tak otvorení.

Dúhová vlajka- podpora gayov a lesbičiek

Vnímajú Angličania manželstvo dvoch lesbičiek alebo manželstvo dvoch gayov rovnocenne ku “tradičnému” manželstvu?

Vo všeobecnosti si myslím, že áno. Minimálne z pohľadu zákona ide o rovnakú inštitúciu. Je však pravda, že niekedy ma ľudia zaskočia. Napríklad jedna moja známa lesbička sa ma opýtala: “Prečo sa vlastne musia gayovia a lesby brať?” Touto otázkou ma skutočne prekvapila. Je pravda, že aj hetero páry sa často nechcú brať a povedia si “Veď načo? Čo to zmení?” Je to samozrejme každého osobná vec. Z môjho pohľadu je to však krásny počin dvoch ľudí, ktorí sa majú radi. Je krásne pozvať svojich blízkych a osláviť tú lásku. Navyše manželstvo rieši aj právne otázky. Ja som už raz uzavrela registrované partnerstvo zo ženou (v tej dobe nebolo možné uzavrieť manželstvo) a neľutujem to. Urobila by som to znova.

Lesbická svadba

Sú tieto pravá z tvojho pohľadu iba formálne, alebo ide aj o “mind set”, ktorý majú Angličania?

Samozrejme, všetky práva sú zachytené formálne. Ale vychádza to aj z ľudí samotných. Napríklad počas Pridu si dá vodič autobusu dúhovú kravatu, počas Vianoc mikulášsku čiapku. Ľudia tým žijú, minimálne v tých väčších mestách, kde sa organizuje dúhový pochod. Ľudia sa neskrývajú. Všetci to berú tak, že je to úplne normálne.

Dúhové tričko - pride Brighton

Aký je život LGBT komunity v práci?

V práci som nikdy nemala problém. V každej práci, v ktorej som bola bol nejaký gay, alebo lesbička. Nebáli sa a otvorene sa priznávali k svojej sexuálnej orientácii. Je zaujímavé vidieť, že práve cudzinci sa k tomu stavali ináč – sú stále konzervatívni a ich názory boli na začiatku veľmi negatívne. Z mojej osobnej skúsenosti však môžem povedať, že ak aj títo ľudia žijú v tomto prostredí dlhšie, zmenia spôsob zmýšľania. Pochopia, že je to normálne a ich názor sa postupne mení na základe pozitívnych skúseností.

RAINBOW-HEART team

RAINBOW-HEART tím pracuje denne na nových článkoch zo sveta LGBT. Robíme našu prácu s vášnou a preto dúfame, že sa ti výsledok páči :)

Pridaj komentár

Naposledy aktívni

Profile picture of Emma
Profile picture of martinmatejko
Profile picture of RAINBOW-HEART admin
Profile picture of Boris Lukáč
Profile picture of JaZu
Profile picture of abrakadabra
Profile picture of Pupstek
Profile picture of Diana120
Profile picture of youzer
Profile picture of Emil-Bencat
Profile picture of marco
Profile picture of tomi
Profile picture of QUEER-WORLDS-SLOVAKIA
Profile picture of Veronica

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

Najbližšie LGBT akcie

Zobraziť všetky LGBT akcie