RAINBOW-HEART.sk

Lesbička Lyra McKee: list môjmu 14-ročnému ja

Pridať nový článok ‹ RAINBOW-HEART.sk — WordPress

Ak by ste mohli napísať list svojmu 14-ročnému ja, čo by ste mu povedali? LesbičkaLyra McKee, severoírska žurnalistka, napísala v roku 2014 list sama sebe. V ňom naozaj trefne vystihla, čím všetkým si obyčajne prejde lesbička alebo gay v období dospievania. Dočítanie do konca stojí skutočne za to.

Lyra McKee
Lyra McKee

Lyra McKee: List môjmu 14-ročnému ja (voľný preklad)

Zlatko,

Bude to dobré.

Viem, že to tak práve teraz necítiš. Sedíš v škole. Ostatné deti si z teba robia srandu. Povedala si nesprávnemu človeku, že sa ti niekto páči a čoskoro všetci vedia tvoje tajomstvo. Je to hrozné. Robia ti zo života peklo. Smejú sa ti, šepkajú si o tebe a nadávajú ti. Nie je to pekné. A nemôžeš požiadať o pomoc dospelého, pretože ak by si to urobila, musíš im povedať pravdu a to nemôžeš. Nemôžu nikdy poznať tvoje tajomstvo.

Tvoj život je teraz ťažký. Každý deň sa prebudíš a premýšľaš, kto iný zistí tvoje tajomstvo a bude ťa nenávidieť.

Nebude to tak navždy. Bude to lepšie.

O rok sa pripojíš do programu, ktorý trénuje ľudí v tvojom veku, aby si sa stala novinárkou. Viem, že tvoj učiteľ ti to navrhol ako jednu z možností a ty si povedala nie, pretože to znelo nudne a všetko, čo si chcela robiť, bolo písať. Ale choď do toho. Prvýkrát vo svojom živote sa budeš cítiť v niečom dobrá a užitočná. Nájdeš svoje povolanie. Stretneš sa s úzasnými ľuďmi. A keď sa zlé časy opäť vrátia – mimochodom, tvoja prvá priateľka nebude “tá práva” – a keď pokazíš skúšku z histórie – bude to práve žurnalistika, ktorá ti z toho pomôže von.

O dva roky neskôr opustíš školu a pôjdeš na miestnu technickú školu. Neboj sa – stretneš množstvo priateľov. A tí budú tvoji prví skutoční priatelia v polovici dospelosti, ľudia, ktorí budú odpovedať na tvoje telefonáty aj o 4. hodine ráno. V ďalšich rokoch budeš v kontakte len s Gavynom a Jonnym, ale ostatných si budeš pamatať tiež v dobrom. Keď budeš mať 17 rokov, povieš im svoje tajomstvo a im to nebude vadiť. Bude to trvať kým naberieš odvahu, no urobíš to. Gavyn sa stane kresťanom a ty sa budeš obávať, že ťa bude nenávidieť, no jedno popoludnie dostaneš textovú správu, ktorá hovorí: „Toto nič nemení. Vždy budeš moja priateľka.“ Prijmeš ho takého aký je presne tak, ako on prijal teba.

Pôjdeš na univerzitu, ako si vždy plánovala, ale odídeš, pretože ti bude pripomínať školu, kde boli chladní ľudia a mala si málo priateľov. Areál bude príliš veľký a desivý. Ale aj táto skúsenosť z teba spraví TEBA. Prvýkrát pôjdeš vo svete svojou vlastnou cestu. A vďaka nej sa stretneš s ľuďmi, ktorí sa stanú tvojimi najlepšími priateľmi. Pomôžu ti nahradiť všetky zlé spomienky dobrými. Prvýkrát vo svojom živote budeš mať rada samu seba.

Tri mesiace pred 21. narodeninami povieš mamke tvoje tajomstvo. Budeš vzlykať a triasť sa a ona sa bude báť, pretože nebude chápať, čo sa deje. Vianoce budú pred dverami. Ty jej to musíš povedať, pretože si stretla niekoho, kto sa ti páči a už viac nemôžeš žiť s vinou a v klamstve. Nedokážeš zo seba dostať tie slová a v tom ti ona povie: „Si lesbička?“ A ty povieš: „Áno, mami, je mi to tak ľúto.“ No ona, namiesto toho, aby sa nahnevala ti odpovie: “Bože vďaka, že nie si tehotná”.

Vpadneš jej do náručia, vzlykajúca. Pevne ťa chytí a povie ti, že si stále jej malé dievčatko a ako si si mohla myslieť, že by ťa kedykoľvek mohla ľúbiť čobylen o trošku menej. Budeš sa cíťiť ako väzeň, ktorému bola poskytnutá sloboda. Budeš spomínať na všetky momenty, keď prosila Boha, aby ti pomohol, pretože si sa bála a budeš sa cítiť ako blázon, pretože si sa nemala čoho báť.

Povieš to svojim súrodencom. Nikomu z nich to nebude vadiť. Mary ťa bude objímať v hypermarkete v Castlecourte, keď budete spolu jesť KFC a povie ti, že je na teba hrdá. Ostatní budú žartovať o tom, ako to vždy vedeli. Odpoveď každého z nich sa bude niesť v duchu „Milujem ťa“, „Som na teba taká hrdá“, alebo „To nič nemení.“

Budeš sa cítiť tak šťastne. Sledovala si, ako Jamesa vyhodili z domu po tom, ako to povedal jeho rodičom. Bola si v Michaelovom dome v tú noc, keď mama povedala, že toho gaya z neho vytlčie. Budeš sa cítiť previnilo za to, že si šťastná a že to u teba šlo ľahko aj napriek tomu, že si si tiež prešla peklom, kým si sa tam dostala.

Prvýkrát sa skutočne zamiluješ. Budeš mať po prvý raz zlomené srdce a budeš sa cítiť, ako by si mala od bolesti umrieť. Ale neumrieš. Dostaneš sa z toho.

Práve teraz ťa zaujíma, či budeš niekedy „normálna“. Ty si normálna. Všetko je vporiadku, nie je na tebe nič zlé. Nepôjdeš do pekla. Nič si neurobila, aby si si zaslúžila nenávisť.

Život bude nielen ľahší, ale bude oveľa lepší. Budeš chodiť po ulici bez strachu. Dospievajúci chlapci, s ktorými si sa nikdy nestretla po tebe nebudú hádzať veci a kričať rôzne nadávky. Tvoji priatelia budú najlepší, akých si môžeš priať. Budeš pozývaná na párty. Budeš mať spoločenský život. Budeš milovaná. Ľudia budú používať slová ako „úžasné“ a „cool“ a „vtipná“, aby ťa opísali a zabudneš na časy, keď ostatné deti povedali, že si „divná“, „záhadná“ alebo „lesba“.

Budeš robiť úplne „normálne“ veci. Budeš tráviť čas so svojou mamou. Budeš chodiť do práce a platiť svoje účty. Každý týždeň pôjdeš do kina so svojím najlepším priateľom, pretože to je váš rituál – večera a akčný film, kde veci explodujú. Znova sa zamiluješ. Budeš sa usmievať každý deň, pretože vieš, že ťa niekto miluje tak, ako ty miluješ jeho.

Vydrž. Stojí to za to. Ľúbim ťa.

Pozrite si celý krátky film “Letter to my 14 year old self”

Lyra McKee’s Letter To My 14 Year Old Self – Short Film

A brave writer shares a letter to her younger self on the secret she holds, hate she is facing and her wish to be normal. If you could write a letter to your 14 year old self, what would you say? Based on a true story written by journalist and blogger Lyra McKee.

Film “Letter to my 14 old self” je čestnou pamiatkou Lyry McKeen. Lyra bola 18. Apríla 2019 zastrelená pri nepokojoch v Severnom Írsku. Forbes ju zaradil mezi 30 talentov pod 30.

Zdroje
https://www.theguardian.com/commentisfree/2019/apr/19/lyra-mckee-letter-gay-journalism-northern-ireland
Publikované vOdporúčame

Veronika Kováčová

Milovníčka filmov a umenia, žijúca v dlhoročnom šťastnom vzťahu.

Užívatelia

Vieš o super LGBT akcii?

    Newsletter

    Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

    Najbližšie LGBT akcie

    Nie sú žiadne nadchádzajúce udalosti v tomto momente. Zobraziť všetky LGBT akcie

    Sledujte nás