RAINBOW-HEART.sk

Ľudí na #PRIDE #BB 2019 spojí snaha o zmenu (spoločenskej) klímy

Banská Bystrica Pride

Otázky práv a postavenia LGBTI ľudí vo forme kultúrnych podujatí, festivalov či tzv. pochodov hrdosti sú už tradičnou súčasťou mesiaca jún väčšiny vyspelých krajín po celom svete. Treba pripomenúť, že začiatky neboli nijakou oslavou slobody ani rôznorodosti. 28. júna 2019 uplynie 50 rokov odvtedy, čo sa na protest voči štátnej šikane a kriminalizácii LGBTI ľudí postavili návštevníci Stonewall Inn klubu v New Yorku. Tento odpor voči nečakanej policajnej razii prerástol do niekoľkodňových protestov v celej mestskej štvrti.

Fotky z Pride Banská Bystrica nájdeš tu:

Foto: Ľudí na Pride v Banskej Bystrici spojila snaha o zmenu klímy v spoločnosti – Webnoviny.sk

V duchu prelomových spoločenských zmien sa niesol Pride BB 2019 s názvom „Prechod na rovnosť”, ktorý sa začal v sobotu 29. júna o 13:00 sprievodom mestom z Dolnej ulice v Banskej Bystrici a pokračoval v Záhrade – Centre nezávislej kultúry.

Podujatia ľudskoprávneho hnutia, ktoré dnes poznáme pod skratkou „pride”, nemajú odvtedy len spoločný názov, ale aj posolstvo. Tým je napomôcť riešeniu otázky nerovnoprávneho postavenia LGBTI ľudí v legislatívnej i symbolickej rovine. Všetci si prajeme, aby boli títo ľudia akceptovaní ako plnohodnotní členovia a členky spoločnosti s rovnakými právami na rodinný a partnerský život.

#PRIDE #BB 2019 sa bude niesť v duchu prelomových spoločenských zmien – smerom k dôstojnosti, vzájomnému rešpektu a zodpovednosti za podobu sveta, v ktorom žijeme, a v ktorom chceme žiť. Podujatie má za cieľ spájať rôzne komunity a iniciatívy, ktoré svoje aktivity smerujú k riešeniam rôznych lokálnych, spoločenských alebo environmentálnych problémov – a zároveň sú ochotné vymedziť sa voči nálepkovaniu a strachu z inakosti – homofóbii, transfóbii a bifóbii.

Pestré sobotné popoludnie #PRIDE #BB takto poukáže na javy, ktoré našu spoločnosť ohrozujú skutočne, nielen fiktívne. Tou najväčšou hrozbou je prebiehajúca klimatická zmena, ktorá sa týka nás všetkých. Nie sú to teda LGBTI ľudia a ich životy, ktorí by spoločnosť ohrozovali, ako to často počúvame. Presvedčiť o tom sa návštevníci môžu osobne v rámci formátu Živá knižnica, kde sa o svoje príbehy podelia štyria ľudia priamo z komunity.

Dramaturgia programu #PRIDE #BB vychádza najmä z potreby spoločenského dialógu o viacerých dôležitých témach v rámci diskusií, prednášok či výstavy Doroty Holubovej s názvom Sami sebou. Po sprievode mestom, ktorý začne o 13:00 na bystrickom Huštáku (Dolná ulica), program pokračuje o 13:30 v kultúrnom centre Záhrada príhovormi organizátorov a podporovateľov. Nasledovať bude moderovaná diskusia o tom, že ak chceme zmeniť spoločenskú klímu, tzn. spôsob, akým o LGBTI témach komunikujeme, je nevyhnutné navzájom sa lepšie počúvať a rešpektovať názor toho druhého. Ako viesť dialóg s tými, ktorí LGBTI ľudí považujú za chorých či hriešnych, a vyjadrujú sa o nich urážlivo? O umení viesť dialóg bude moderátor Rado Sloboda hovoriť s Karolínou Mikovou, facilitátorkou a školiteľkou, ktorá sa zameriava na riešenie a prevenciu verejných konfliktov, a Ondrejom Prostredníkom, teológom, ktorý dlhobodo obhajuje práva menšín a vedie medzináboženský dialóg.

Medzi pozvanými hosťami je aj Petr Doubravský z ekologického hnutia Fridays For Future z Českej republiky, ktorý príde prezentovať a diskutovať na tému „Klimatická zmena a výzvy do budúcnosti” s ironickým podtitulom: „Čo robiť, keď je planéta teplejšia než my?” V programe nájdeme aj inú ekologickú tému. Je ňou prírodné staviteľstvo v kontexte spoločenskej a environmentálnej spravodlivosti, ktorú predstaví aktivista a staviteľ Michal Zibrin.

Inej, menej viditeľnej téme sa bude venovať aj diskusia o postavení a problémoch LGBTI seniorov a senioriek v rámci literárneho festivalu 7 dní – 7 nocí, ktorý organizuje Literárna Bašta (ul. Lazovná 19) v spolupráci s kníhkupectvom Artforum. Od 16:00 sa bude moderátor Tomáš Hučko rozprávať so zakladateľkou a koordinátorkou seniorského programu Platformy pre rovnoprávnosť, uznanie a diverzitu (PROUD z.s.), Jolanou Novotnou, ktorá predstaví výsledky úsilia LGBTI organizácií v Českej republike o poznanie situácie starších LGBT+ osôb a ich zviditeľnenie, hlavne vo vzťahu k sociálnym a zdravotným službám.

Okrem vážnych spoločenských a ekologických tém, ktoré ľudí spájajú, bude kultúrny program aj o stretnutiach a zábave. Predstaví sa tiež miestna „drag queen” skupina Action Sisters, a ako hudobný headliner vystúpi raper Rudo Danihel z česko-slovenského pohraničia známy ako Čavalenky. Je to zjav, ktorému veríte každé slovo, má originálny prejav, skvelý flow a výborné podklady. Spolovice rómsky umelec rapuje po záhorácky pričom hovorí o drsnom živote na ulici, rasizme, gamblingu, hazarde, drogách, zadlženosti a následných exekúciách. Hudobné prestávky vyplní Roman Samotný alias DJ Vesnu z Bratislavy svojimi chytľavými rytmami a melódiami. Výživný osvetový a kultúrny program bude zavŕšený na afterparty v neďalekom klube.

Hlavným organizátorom #PRIDE #BB je neformálna skupina INOKRAJ, ktorá sa od roku 2015 snaží vytvárať program na podporu LGBTI ľudí v Banskobystrickom kraji a odstraňovať spoločenské predsudky voči tejto menšine. Príďte sa presvedčiť o tom, že Banská Bystrica je mesto, kde sa ľudia rešpektujú, počúvajú a cítia zodpovednosť za podobu sveta, v ktorom spoločne žijú.

Podujatiu vyjadrili podporu aj ďalšie organizácie ako napr. kultúrne centrum Záhrada, kde sa odohráva väčšia časť programu, Centrum komunitného organizovania, Nie v našom meste – občianska platforma, Kníhkupectvo Artforum, Amnesty International Slovensko, Doboška, Dúhový PRIDE Bratislava, PRIDE Košice, TransFúzia, Divadlo NoMantinels, SKOK! a iné.

Všetci sú vítaní!

PROGRAM

13:00-13:30 „PRECHOD NA ROVNOSŤ“ @Hušták, Dolná 26

13:30-14:00 @Záhrada (Nám. SNP 16) Príhovory -> -> -> -> -> ->

14:00-15:00 Umenie dialógu pri zmene spoločenskej klímy | diskusia

15:00-16:00 Petr Doubravský: Klimatická zmena a výzvy do budúcnosti | prednáška

16:00-17:00 Kapitalks: Snahy o zviditeľnenie LGBT+ seniorov a seniorek v ČR @Literárna Bašta| diskusia

16:00-17:30 Amnesty International: Živá knižnica

17:00-18:00 Michal Zibrin: Environmentálna a sociálna spravodlivosť v praxi prírodného staviteľstva | prednáška

16:00-19:00 DJ Vesnu

19:00-19:30 Action Sisters – Drag Queens

20:00-21:00 Čavalenky | hip-hop koncert

21:00-23:30 DJ Janowa

23:30-05:00 Afterparty @NJOYtheBAR (Nám. SNP 16)

Dorota Holubová: Sami sebou | výstava

Viac informácií aj s podrobným programom nájdete na:

FACEBOOK: https://www.facebook.com/events/410358659780413/

WEB: https://zahradacnk.sk/event/pride-bb-2019-prechod-na-rovnost/

INOKRAJ: https://www.facebook.com/Inokraj-1636621256622809/

Publikované vNovinky

RAINBOW-HEART team

RAINBOW-HEART tím pracuje denne na nových článkoch zo sveta LGBT. Robíme našu prácu s vášnou a preto dúfame, že sa ti výsledok páči :)

Pridaj komentár

Užívatelia

Vieš o super LGBT akcii?

    Newsletter

    Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

    Najbližšie LGBT akcie

    Zobraziť všetky LGBT akcie

    Sledujte nás