RAINBOW-HEART.sk

NECH SA DEJE ČOKOĽVEK

Nedávno sa mi do pozornosti dostala kniha od spisovateľky Glennon Doyle s názvom Untamed, v preklade “Neskrotená”. Na queerstagrame to ako “povinné čítanie” zdieľalo hneď niekoľko ľudí, ktorých sledujem, a Glennon Doyle sa objavila ako hosť v zopár podcastoch, ktoré pravidelne počúvam. Príliš veľa náhod, stálo to za chvíľku pozornosti.

Hneď ma zaujal jej životný príbeh; v 44 rokoch má vydané 3 memoáre – všetky tri bestsellery. Prvý je o tom, ako sa vďaka materstvu dostala zo závislosti na alkohole a drogách a porazila bulímiu (Carry on, warrior; 2013). Počas promo turné k tomuto memoáru sa dozvedela, že manžel ju roky podvádza. Rozchodili to, kvôli deťom, a bolo z toho dosť materiálu na druhý memoár (Love Warrior; 2016). Počas promo turné k tejto knihe spoznala Abby Wambach, bývalú profesionálnu futbalistku USA, a bola z toho láska. A samozrejme kopec materiálu na tretí memoár (“Untamed”; 2020). Ešteže prišla pandémia a promo turné k tejto knihe bolo zrušené, lebo ktovie, čo by túto ženu zas postretlo.

V skratke, Untamed je zbierka esejí inšpirovaných životom ženy, ktorá si po rokoch vnútornej nespokojnosti prehodnotila všetky požiadavky, ktoré na ňu ako na dcéru, matku, manželku, podnikateľku, autorku spoločnosť kladie, a zistila, že práve tieto požiadavky sú koreňom jej nespokojnosti. Povedala si “a dosť” a namiesto hlasov všetkých naokolo, začala počúvať ten svoj, vnútorný. No áno, viac menej feministické bláboly, ale v tom najlepšom zmysle slova.

Tento môj príspevok nie je mienený ako recenzia na Untamed. Myslím, že na nestrannú recenziu som až príliš “stranná”. No možno vás môj preklad eseje o coming oute (kniha zatiaľ nevyšla v slovenčine, no mala by niekedy koncom roka) zaujme natoľko, že po nej siahnete.

Ústupky

Nedávno sme spolu s Abby a deťmi ležali na gauči a pozerali náš obľúbený rodinný seriál. V jednej zo scén sa tínedžerka chystala svojim rodičom povedať, že je lesba. Stáli spolu v kuchyni, kde začala, “Musím vám niečo povedať. Páčia sa mi dievčatá.”

Počas pauzy, ktorá nasledovala, televízni rodičia a my piati u nás doma na gauči sme so zatajeným dychom čakali. Mama chytila svoju dcéru za ruku a povedala, “Ľúbime ťa …”

Ja som zašepkala, “Nehovor to, nehovor to, nehovor to.”

“… nech sa deje čokoľvek.” Do prdele. Povedala to.

Viem, že sa ten seriál snaží byť progresívny a pozitívne vykresliť ako títo televízni rodičia prijali homosexualitu svojej dcéry rovnako, ako by prijali jej heterosexualitu. No neviem, keby im povedala, že sa jej páčia chlapci, reagovala by jej mama frázou “Ľúbime ťa, nech sa deje čokoľvek?”. Určite nie. Pretože “nech sa deje čokoľvek” dodávame, keď nás niekto sklamal.

Keby môjho syna prichytili podvádzať pri teste, vyvodila by som z toho dôsledky, no potom by som ho ubezpečila, že ho ľúbim nech sa deje čokoľvek. Keby mi dcéra povedala, že práve vylúpila banku, chytila by som ju za ruku a povedala jej, že ju ľúbim nech sa deje čokoľvek.

Pri mojich deťoch, nechcem byť “rodič očakávač”. Ten, čo pre ne vopred vytvorí zoznam cieľov, ktoré sa potom budú snažiť splniť. Chcem byť “rodič objaviteľ”. Chcem svoje deti podporiť v tom, aby celý život bádali a zisťovali kto sú, kým sú, a potom sa o to podelili s tými, ktorým dôverujú. Keď moje dieťa v sebe nájde nejaký klenot a rozhodne sa mi ho ukázať, chcem byť tou matkou, ktorej sa rozžiaria oči, na chvíľu onemie a poteší sa. Povedané inak: Keby mi moja dcéra povedala, že je lesba, nemala by som ju rada aj napriek tomu, mala by som ju rada práve preto.

Čo keby rodičovstvo nebolo o kázaní našim deťom kým majú byť, ale o pýtaní sa kým už sú, znova a znova? A keď nám to povedia, tešiť sa s nimi a nie len to akceptovať.

Rodičovstvo nie je: Ľúbim ťa, či už splníš, alebo nesplníš niektoré z mojich očakávaní.

Rodičovstvo je: Jediné moje očakávanie je to, že budeš sám sebou. Čím hlbšie ťa takého spoznám, tým budeš pre mňa krajším.

Keď sa ti niekto zdôverí kým je, teš sa, že ti dal tento dar. Neodpovedz naň hrozbou vyhadzovu z domu, no ani akceptáciou formulovanou ako povolenie, či ústupok. Nehraj sa na boha. Zalapaj po dychu a s chuťou zatlieskaj.”

“Áno, áno, áno!”, si povedala matka vo mne. A to teraz nemyslím len vo vzťahu ku coming outu o sexualite. Ale napr. aj o takých tých menších coming outoch, ktoré si zažívajú všetky deti svojich rodičov.

“Mami, oci, viem, že ste zo mňa chceli mať doktorku, no ja by som radšej bola učiteľka v škôlke.”

“Oci, mňa ten futbal fakt nebaví, nemohol by som radšej chodiť na výtvarnú?”

Tiež mám nejaké nesplnené sny; hudbe som sa začala aktívne venovať až puberte a v tom čase som brala ako veľkú krivdu mojich rodičov, že ma v detstve nedali na klavír. Dobre si pamätám ako som frustrovane vyhlasovala, že keď raz budem mať dieťa, určite ho dám na klavír. No moja dcérka radšej robí mlynské kolesá v záhrade na tráve – červeň v lícach, iskra v očiach a úsmev na tvári pri každom polovydarenom pokuse. Gymnastka z nej nebude, no namiesto toho, aby som ju hnala za klavír, s chuťou zatlieskam každému jednému polovydarenému mlynskému kolu. Aj ja chcem byť “rodič objaviteľ”, žiadne povolenia a ústupky z mojej strany.

No na druhej strane, “Bože, čo ja by som dala aspoň za to ,ľúbime ťa nech sa deje čokoľvek´”, si povedalo dieťa vo mne. Aj ja som totiž, aj napriek dospelosti, ešte stále dieťa svojich rodičov. Dieťa konzervatívnych rodičov. Dieťa, ktoré ich nechalo okúsiť heteronormatívny život so zaťom a dvoma vnúčatami. Dieťa, ktoré síce naplnilo ich očakávania, no napriek tomu samo nikdy nezažilo pocit naplnenia.

Dieťa, ktoré potom, čo v sebe konečne objavilo ten pomyselný klenot a nabralo odvahu podeliť sa s ním so svojimi rodičmi, dostalo akurát tak zákazy, ultimáta, výčitky a dlhý zoznam toho, ako moja homosexualita zničí ich život. Čo ja by som dala za to “ľúbime ťa nech sa deje čokoľvek”! Možno sa k tomu niekedy dopracujeme. A možno nie. Pomaly sa blížime k prvému výročiu coming outu a zatiaľ sme dospeli do štádia “si naša dcéra a vždy ňou ostaneš”, bohužiaľ s neprepočuteľným sklamaním v hlase. Asi to ešte chce viac času.

Publikované vBlogy

Alex-Rock

Pridaj komentár

Užívatelia

 • Aktívny 5 hodín, 44 minút dozadu
 • Aktívny 1 deň, 14 hodín dozadu
 • Aktívny 3 dní, 2 hodín dozadu
 • Aktívny 3 dní, 13 hodín dozadu
 • Aktívny 3 dní, 22 hodín dozadu

Vieš o super LGBT akcii?

  Newsletter

  Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

  Najbližšie LGBT akcie

  Nie sú žiadne nadchádzajúce udalosti v tomto momente. Zobraziť všetky LGBT akcie

  Sledujte nás