RAINBOW-HEART.sk

Oskarový film s lesbickou tématikou – Favoritka (The Favourite)

Lesbická dráha vo filme Favoritka

Film Favoritka je historický film o škandalóznej láske medzi kráľovnou Annou a dvoma ženami v priebehu 18. storočia. Intrigy, boj o moc, zníženie sa až na hranicu ľudskosti. Čo z filmu je skutočnosť a čo fikcia?

La favorita : Cartel
Film Favoritka (The Favourite)

Niekoľko faktov o filme Favoritka

Hodnotenie IMDB: 7.7
Hodnotenie ČSFD: 73%
Obsadenie: Olivia ColmanEmma StoneRachel Weisz
Anglický názov: The Favourite
Rok: 2018
Žáner: Biografia / Dráma / Romantika
Krajina: Írsko / Veľká Británia / USA
Zaujímavosti:

 • Olivia Colman získala za rolu kráľovnej Anny Oscara (Najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe)
 • Emma Stone bola za rolu Abigail nominovaná na Oscara (Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe)
 • Film sa natáčal v Hatfield House v Hertfordshire, Veľká Británia

O čom je film Favoritka?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt the favourite lesbian
Rachel Weisz a Emma Stone vo filme Favoritka

Príbeh sa odohráva na začiatku 18. storočia. Anglicko je vo vojne s francúzskymi, no na kráľovskom dvore sú napriek tomu dôležitejšie kačacie preteky a hod jedlom. Krajine vládne na prvý pohľad kráľovná Anna (Olivia Colmanová), no na pozadí riadi krajinu jej blízka priateľka Lady Sarah (Rachel Weisz), ktorá sa tiež stará o Annine zlé zdravie a náladu. Keď do paláca príde nová služobníčka Abigail (Emma Stone), jej šarm ju privedie až priamo k Lady Sarah. Sarah si vezme Abigail pod jej ochranné krídla a Abigail vidí šancu na návrat k svojim aristokratickým koreňom. Keďže politika vojny sa stala pre Sarah pomerne časovo náročná, Abigail sa stáva čoraz častejšie spoločníčkou kráľovnej namiesto Lady Sarah. Ich rozvíjajúce sa priateľstvo sa však Lady Sarah nepáči a tak sa začína boj o moc.

Film vs. realita

Painting of Queen Anne in the 18th century next to Olivia Colman as Queen Anne in The Favourite. (Edit by PinkNews)
Maľba kráľovnej Anny v 18. storočí vedľa Olivie Colmanovej ako kráľovnej Anny vo filme Favoritka (Foto PinkNews)
Pozor, text nižšie prezradí dej z filmu, preto text nečítajte, pokiaľ ste film nevideli a nechcete sa pripraviť o zážitok.
 • Milostný trojuholník medzi kráľovnou Annou a ženami je historicky správny, avšak medzi filmom a realitou existuje niekoľko rozdielov.
 • V reálnom živote kráľovná Anna niekoľko krát potratila, porodila mŕtve deti, alebo deti po pôrode umreli. Všetky tieto deti boli zastúpené vo fiktívnych králikoch kráľovnej Anny vo filme.
 • Vo Filme je kráľovná Anna veľmi krehká, spolieha sa na vychádzkové palice a potom na invalidný vozík. V skutočnosti však mala Kráľovná Anna autoimunitnú chorobu.
 • Film taktiež politicky zobrazuje kráľovnú ako hlúpu a nerozhodnú, ale mnohí historici tvrdia, že má vedúce vlastnosti bez ohľadu na toto spoločné vnímanie.
 • Sarah a kráľovná boli priateľkami z detstva. Často si vymieňali sexuálne listy a boli blízkymi priateľmi, čo potvrdzujú aj historici. Tak ako aj vo filme, Sarine motívy mali politickú povahu a napriek priateľskému vzťahu bola Sarah známa manipuláciou.
 • Rovnako ako vo filme aj v skutočnom živote kráľovná Anne a Abigail tvorili lesbický pár a užívali si množstvo spoločného sexu.
 • V skutočnosti nedošlo k otrave čaju, aby sa Abigail zbavila Sarah. Namiesto toho sa Sarah zbavila svojich síl sama tým, že sa neustále miešala do vzťahu Abigail a Anny, čo Anne časom začalo prekážať.

Upútavka s českými titulkami (Trailer)

Favoritka (2018) CZ HD trailer

v kinech od: 24. 1. 2019 CinemArt | odebírat kanál: http://goo.gl/Zh6erO náš web: http://www.totalfilm.cz Je 18. století. Anglie válčí s Francií. Anglická královna Anna je nemocná a náladová. Někdy až příšerně náladová. Zemi za ní víceméně řídí její společnice a přítelkyně lady Sarah.

Publikované vOdporúčame

Boris Lukáč

Študent, gay žijúci v Bratislave. Milovník filmov a športu.

Pridaj komentár

Užívatelia

 • Aktívny 7 hodín, 50 minút dozadu
 • Aktívny 10 hodín, 32 minút dozadu
 • Aktívny 12 hodín, 38 minút dozadu
 • Aktívny 2 dní, 15 hodín dozadu
 • Aktívny 5 dní, 19 hodín dozadu

Vieš o super LGBT akcii?

  Newsletter

  Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

  Najbližšie LGBT akcie

  Nie sú žiadne nadchádzajúce udalosti v tomto momente. Zobraziť všetky LGBT akcie

  Sledujte nás