RAINBOW-HEART.sk

“Posadla ma predstava ženy” popisuje coming out Katy

dúhová tvár

Stretli sme sa s Katy (36), IT administrátorkou z Košic. Katy sa po mnohých rokoch a skúsenostiach vrátila späť na Slovensko. Rozprávali sme sa o coming oute, prvej láske, prvom sexe, ale aj o  reakcii súrodencov, rodičov a priateľov.

Uvedomenie si samej seba

Hovorí sa, že pravá orientácia sa prejaví už v detstve. Nedá mi neopýtať sa – hrala si sa s autíčkami?
Určite! Vyrastala som medzi 4mi súrodencami vekovo starších a o rok mladšieho brata…Bábiky??? Vôbec…Futbal… Strieľačky s chlapcami…Bitky s chlapcami už v škôlke… Katastrofa na začiatku školského roka obliecť si silonky a Šaty.. Bol to Des!!! Neustále závidenie mužskému pohlaviu a  ich spôsobu obliekania…

Aký bol tvoj coming out, resp. kedy si si sama pred sebou priznala svoju orientáciu?
U mňa to nemalo dlhý priebeh…myslím, že to bolo po 18stom roku, no prvé “uvedomenie sa” prišlo asi vo veku 9-10 rokov. Pri pohľade na Sharon Stone vo filme Špecialista som šalela. Pamätám si dodnes scénku z filmu, na to nejde zabudnúť.
Bol to silný zážitok…Už vtedy v tom veku som si uvedomovala, že so mnou nie je niečo úplné v poriadku…ako to môže vôbec vyvolať vo mne rovnaké pohlavie ako som ja? To bol asi ten moment uvedomenia si to sama v sebe…no v tom veku to človek časom prestane riešiť…žije, hrá sa a užíva si všetko čo detstvo prináša.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sharon stone the specialist
Sharone Stone vo filme Špecialista

Čo sa dialo neskôr?
V puberte to už bolo o inom. Aj keď som mala frajerov, vždy tam boli platonické lásky.
Tiež som zažila stavy, keď som sa prichytila pri pocite “ľútosti”, napríklad keď sa jeden z mojich bratov rozišiel. Hlavou mi šlo niečo ako „jeho priateľka mi bude chýbať…stačí len jej prítomnosť“.
No naďalej som to v puberte neriešila. Ako  keby to vo mne spalo, sem tam sa prebudilo na pár minút a zase sladko zaspalo.

Mala si aj nejaké experimenty, prípadne vzťahy?
Prišiel mi do života človek – chlap, starší asi o 10 rokov. Bral to vážne, trvalo to 3 roky. On už aj kvôli jeho veku uvažoval o manželstve. Miloval ma a nevidel dôvoď, prečo by sme do toho nešli. No čím viac som z okolia  počúvala otázky „No a kedy svadba? Kedy dieťa?“, tým viac som si uvedomovala, že už len tá predstava svadby a pôrod dieťaťa mi spôsobovalo Traumu.

Vyskúšala si teda oba pohlavia.
Áno, samozrejme. A práve ku koncu môjho 3-ročného vzťahu v tej intimite s ním ma posadla predstava ženy – vizuálna predstava nahej ženy, milovanie sa s ňou namiesto milovania sa s priateľom… tá predstava ma posadla natoľko, že sme už spolu nevedeli ďalej fungovať. Posadla ma túžba skúsiť to ochutnať a nevedela som tomu uniknúť, nech som sa snažila akokoľvek.

Aký rozdiel si cítila?
Bolo to WoooW…. Toto bude súčasť jednej sekundy môjho životného filmu, ktorý vraj každý z nás vidí ako zrýchlený film…. Premietanie celého prežitého života predtým ako odíde z tohto sveta. Rada by som to opísala, no slova sú na to neadekvátne, neplnohodnotné…nejde to.

Aká bola tvoja prvá skúsenosť so ženou?
Prvý vôbec BOZK …srdce sa mi rozbúšilo abnormálnou rýchlosťou. Dych bol neovládateľný rovnako ako búšenie srdca. Po bozkávaní s ňou som necítila pôdu pod nohami, lietala som 10 cm nad zemou. Je to pocit, ako keď blúdite roky po svete, po mestách a neviete „kudy kam“, aby ste sa dostali DOMOV. Viete len, že tam kde ste DOMOV nie je. No zrazu príde zázrak a vy sa ocitnete pred bránou vášho domu. Uvidíte po dlhej dobe svetlo v tej dlhodobej tme.

Okrem týchto duševných záležitostí sa to líšilo tiež tým, že Intimita s mužom bola mechanická a pre mňa to tam začalo a skončilo.  Intimita so ženou je nekonečná, tam o mechanizmus ide na poslednom mieste. Tam sa snaží človek vyhnúť koncu, nie ako v opačnom prípade, keď si človek povie, nech už je koniec, nech už dostanem čo potrebujem a stačí.

Coming out

Aký bol tvoj comming out – kto bol prvý?
Prvý človek (hmm sranda…) bola to moja prvá priateľka, o ktorej som ani vo sne netušila, že má za sebou už niekoľko skúsenosti so ženami. Bola v rovnakom veku, vtedy sme mali asi 22-23? Priznaním sa jej prišiel šok,  ako sa ona „vyoutovala“  a zároveň neskutočná úľava, že nie som na svete jediná L žienka. Medzi nami to trvalé krátko. Bolo to pre ňu len asi z núdze cnosť. Nakoniec si našla muža a majú deti.

Aký bol coming out pred súrodencami?
Mám 4 súrodencov. Brali to každý individuálne, no v skratke by som mohla povedať, že to traja vzali zle a jeden vynikajúco. Jeho odpoveď bola „Aj tak ťa ľúbim, si stále moja sestra, len buď šťastná“.
Reakcia ostatných troch bola rôznorodá. Od odpovede „Nebudeš mať nikdy deti“, „Nebudeš mať muža, kto sa o teba postará“, až po „Kde v Biblii sa píše, že žena má byť so ženou, ideš proti Bohu“ či „Je to odporné, už nevieš čo od rozkoše“ a podobne.

A čo rodičia? Vedia o tom, že si lesbička a ak áno, aký bol coming out pred nimi?
Keďže v dobe, keď som si to už finálne uvedomila a nešlo inak ako to naozaj prijať sama v sebe, netrvalo dlho „vyoutovať“ sa doma. Trvalo to zhruba 5-6 mesiacov, čo si myslím, že je krátka doba.
V tej dobe, vo veku 22-23, som už bola polosirota. Oco nás opustil veľmi skoro, vo veku 44 rokov, takže bolo pre mňa o to ťažšie jedinú osobu, ktorá mi ešte zostala, zaťažiť skutočnosťou. Skutočnosťou, že jej jediná dcéra je lesbička a nijak inak to už nebude, že od jedinej dcéry nikdy vnúčatko nezažije.

Čo ti dodalo odvahu, povedať jej to?
Som dosť duchovne založený človek, verím v niečo medzi Nebom a Zemou. Veľa kráť som sa sama v sebe rozprávala, pýtala sa otca, čo mám robiť, ako to povedať. A tak prišli znamenia…a ja som ich pochopila. Pochopila som, že je to v poriadku a kľudne to povedať môžem.
Boli to znamenia typu – prídeš domov a tvoja mama pozerá talkshow o homosexualite. Pozerá, a odrazu vykríkne v obývačke: „No a čo je na tom? Stále to sú naše deti, nech sú akékoľvek. Ľúbime ich bezhranične.“

To boli u mňa momenty, keď sa to všetko napätie vo mne rozpustilo a vyšla som s pravdou na svetlo. Trvalo to však aj mojej mamke, pokiaľ to naozaj prijala. A aj keď viem, že žiadna mamka sa s tým úplné na 100% nestotožní. Stále tam je v kútiku srdca nádej. „Čo keď ju to prejde?“. Tak to len akceptuje a nechá ma žiť si svoj život. Veď predsa nato sme tu prišli a ozajstná láska je nechať ísť a nechať žiť osobu, ktorá naozaj milujeme.

Okolie

Vedia o tvojej orientácii susedia?
Pravdu povediac, týmto smerom som nikdy nemala potrebu to riešiť a ani doposiaľ neprišla príležitosť. No ak by prišla, určíte by som s tým problém nemala.

A čo priatelia?
V súčasnosti verím, že neexistuje v mojom Živote osoba, či už bližšia, alebo vzdialenejšia, ktorá to o mne nevie.  No samozrejme, že som „šla“ od najbližších a prijali to bezproblémovo. 

Zdá sa, že o tebe teda všetci vedia. Prejavuješ sa otvorene aj na verejnosti?
Nie, neprejavujem sa na verejnosti. Nie je to vôbec z dôvodu,  žeby som sa hanbila alebo niečo podobné. Len to jednoducho asi moja Inteligencia nielen IQ ale hlavne EQ nejak nepusti. Neuznávam to ani v znení muž-žena. Uznávam pohľad, úsmev, možno dotyk ako prejav lásky a náklonnosti.

Publikované vPríbehy

RAINBOW-HEART team

RAINBOW-HEART tím pracuje denne na nových článkoch zo sveta LGBT. Robíme našu prácu s vášnou a preto dúfame, že sa ti výsledok páči :)

Pridaj komentár

Užívatelia

Vieš o super LGBT akcii?

    Newsletter

    Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

    Najbližšie LGBT akcie

    Nie sú žiadne nadchádzajúce udalosti v tomto momente. Zobraziť všetky LGBT akcie

    Sledujte nás