RAINBOW-HEART.sk

Prečo je dúhová vlajka symbolom LGBT pochodu?

Gay symbol - rainbow flag.

V šetci vieme, že dúhová vlajka je symbolom  lesbičiek, gayov, bisexuálov a transsexuálov (LGBT). Poznáme však aj jej históriu?

 

Všetko sa to začalo v roku 1978 v San Franciscu. Gay aktivista a umelec Gilbert Baker navrhol dúhovú vlajku ako reakciu na potrebu symbolu, ktorý by sa mohol používať rok čo rok počas gay Freedon Day Parade. Gilbert a jeho priatelia, inšpirovaní hippie hnutím a hnutiami za ľudské práva, ručne ušili a ručne zafarbili dva velké prototypy vlajok na vtedajší pochod. Prvá vlajka mala 8 pruhov – každá farba predstavovala časť komunity: horúca ružová pre sex, červená pre život, oranžová na liečenie, žltá pre slnko, zelená pre prírodu, tyrkysová pre umenie, indigo pre harmóniu a fialovú pre ducha.

Symbol LGBT pochodu
Symbol LGBT pochodu

 

Prečo má aktuálna vlajka iba 6 farieb?

Možno tomu nebudeš veriť … V roku 1979, o rok neskôr, Gilbert oslovil spoločnosť San Francisco Paramount Flag Company, aby masovo vyrábali dúhové vlajky. Žiaľ dostal odpoveď, ktorú nečakal – kvôli výrobným obmedzeniam ružová a tyrkysová neboli komerčne dostupné farby. Preto boli odstránené a kráľovská modrá farba bola nahradená indigom. Napokon sa šesťfarebná verzia stala veľmi populárnou v USA a neskôr aj medzinárodne.

Dnešný symbol LGBT pochodu
Dnešný symbol LGBT pochodu

 

Už to nie je iba vlajka

Dúhová vlajka inšpirovala širokú škálu súvisiacich symbolov. Existuje veľa variantov vlajky a ďalšie doplnky v dúhových farbách. Možno si si už všimol ľudí, ktorí majú dúhové odznaky alebo samolepky. Týmto spôsobom vyjadrujú prijatie a otvorenosť.

Iný spôsob, ako sa používa symbol dúhy, je na dverách a oknách obchodov alebo reštaurácií. Týmto spôsobom vlastník obchodu hovorí, že je  “gay friendly” teda “gay je vítaný”. Takže gayovia, lezbičky alebo trans sexuáli sa už nemusia ovládať , môžu byť samí sebou – môžu pobozkať svojho blízkeho, objať ich alebo vziať za ruku. Sú v bezpečí.

dúhová vlajka -
dúhová vlajka – “gay friendly” podnik

Chceš sa dozvedieť viac o histórii dúhových vlajok? Pozri Wikipédiu (v angličtine).

Publikované vOtázky&odpovede

RAINBOW-HEART team

RAINBOW-HEART tím pracuje denne na nových článkoch zo sveta LGBT. Robíme našu prácu s vášnou a preto dúfame, že sa ti výsledok páči :)

Pridaj komentár

Užívatelia

Vieš o super LGBT akcii?

    Newsletter

    Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

    Najbližšie LGBT akcie

    Zobraziť všetky LGBT akcie

    Sledujte nás