RAINBOW-HEART.sk

Prečo je dúhová vlajka symbolom LGBT pochodu?

Gay symbol - rainbow flag.

V šetci vieme, že dúhová vlajka je symbolom  lesbičiek, gayov, bisexuálov a transsexuálov (LGBT). Poznáme však aj jej históriu?

 

Všetko sa to začalo v roku 1978 v San Franciscu. Gay aktivista a umelec Gilbert Baker navrhol dúhovú vlajku ako reakciu na potrebu symbolu, ktorý by sa mohol používať rok čo rok počas gay Freedon Day Parade. Gilbert a jeho priatelia, inšpirovaní hippie hnutím a hnutiami za ľudské práva, ručne ušili a ručne zafarbili dva velké prototypy vlajok na vtedajší pochod. Prvá vlajka mala 8 pruhov – každá farba predstavovala časť komunity: horúca ružová pre sex, červená pre život, oranžová na liečenie, žltá pre slnko, zelená pre prírodu, tyrkysová pre umenie, indigo pre harmóniu a fialovú pre ducha.

Symbol LGBT pochodu
Symbol LGBT pochodu

 

Prečo má aktuálna vlajka iba 6 farieb?

Možno tomu nebudeš veriť … V roku 1979, o rok neskôr, Gilbert oslovil spoločnosť San Francisco Paramount Flag Company, aby masovo vyrábali dúhové vlajky. Žiaľ dostal odpoveď, ktorú nečakal – kvôli výrobným obmedzeniam ružová a tyrkysová neboli komerčne dostupné farby. Preto boli odstránené a kráľovská modrá farba bola nahradená indigom. Napokon sa šesťfarebná verzia stala veľmi populárnou v USA a neskôr aj medzinárodne.

Dnešný symbol LGBT pochodu
Dnešný symbol LGBT pochodu

 

Už to nie je iba vlajka

Dúhová vlajka inšpirovala širokú škálu súvisiacich symbolov. Existuje veľa variantov vlajky a ďalšie doplnky v dúhových farbách. Možno si si už všimol ľudí, ktorí majú dúhové odznaky alebo samolepky. Týmto spôsobom vyjadrujú prijatie a otvorenosť.

Iný spôsob, ako sa používa symbol dúhy, je na dverách a oknách obchodov alebo reštaurácií. Týmto spôsobom vlastník obchodu hovorí, že je  “gay friendly” teda “gay je vítaný”. Takže gayovia, lezbičky alebo trans sexuáli sa už nemusia ovládať , môžu byť samí sebou – môžu pobozkať svojho blízkeho, objať ich alebo vziať za ruku. Sú v bezpečí.

dúhová vlajka -
dúhová vlajka – “gay friendly” podnik

Chceš sa dozvedieť viac o histórii dúhových vlajok? Pozri Wikipédiu (v angličtine).

RAINBOW-HEART team

RAINBOW-HEART tím pracuje denne na nových článkoch zo sveta LGBT. Robíme našu prácu s vášnou a preto dúfame, že sa ti výsledok páči :)

Pridaj komentár

Naposledy aktívni

Profile picture of Emma
Profile picture of martinmatejko
Profile picture of RAINBOW-HEART admin
Profile picture of Boris Lukáč
Profile picture of JaZu
Profile picture of abrakadabra
Profile picture of Pupstek
Profile picture of Diana120
Profile picture of youzer
Profile picture of Emil-Bencat
Profile picture of marco
Profile picture of tomi
Profile picture of QUEER-WORLDS-SLOVAKIA
Profile picture of Veronica

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

Najbližšie LGBT akcie

Zobraziť všetky LGBT akcie