RAINBOW-HEART.sk

Prezidentské voľby 2019 – kto je najlepšia voľba pre LGBT komunitu?

Prezident 2019

LGBT komunita na Slovensku sa už roky snaží o presadzovanie svojich práv, no žiaľ neúspešne. Dlhodobo zaostávame za západnou Európou a vyhliadky na akékoľvek práva sa zdajú byť v nedohľadne. Jednou z ciest ako zmeniť budúcnosť LGBT komunity a jej práv je voľba SPRÁVNEHO prezidenta.

Voľba prezidenta Slovenskej republiky v prvom kole sa uskutoční 16. marca 2019 a prípadné druhé kolo 30. marca 2019. Mojím cieľom nie je podať detailný zoznam kandidátov, ten je dostupný na Wikipédii. Tiež nechcem písať o tom, že treba ísť voliť – o tom už písala Lívia.
V tomto článku chcem poukázať na súvislosti medzi prezidetom a právami LGBT ako aj na to, kto je z môjho pohľadu pre LGBT komunitu ten najlepší kandidát.

Ako súvisí voľba prezidenta SR s LGBT komunitou?

Často sa hovorí o limitovaných možnostiach prezidenta či dokonca o tom, že prezident je akousi “bábkou”, ktorá navonok reprezentuje Slovensko no vo vnútri vládne niekto iný. Je aj nie je to pravda. Jednou z právomocí prezidenta Slovenskej Republiky je právo veta voči zákonom NR SR.  Čo presne to znamená?

Po schválení zákona v Národnej rade Slovenskej republiky sa zákon doručí na podpis prezidentovi Slovenskej republiky, ktorý môže využiť svoje právo tzv. suspenzívneho veta a schválený zákon vrátiť parlamentu na opätovné prerokovanie. Národná rada vrátený zákon opäť prerokuje v druhom a treťom čítaní, v ktorom sa rozhoduje iba o pripomienkach prezidenta. Na opätovné schválenie vráteného zákona alebo prijatie prezidentovej pripomienky a schválenie zákona ako celku sa vyžaduje nadpolovičná väčšina hlasov všetkých poslancov (najmenej 76 hlasov). Ak pripomienky prezidenta neboli akceptované, prezident má právo schválený zákon nepodpísať. V takom prípade sa schválený zákon uverejní v Zbierke zákonov Slovenskej republiky bez podpisu prezidenta. [zdroj: https://www.prezident.sk/page/up-zakony/]

Ďalšou z právomocí prezidenta je vymenúvanie a odvolávanie predsedu vlády ako aj vymenúvanie a odvolávanie ostatných členov vlády.

Čo to teda znamená pre LGBT komunitu? Znamená to, že prezident otvorený potrebám LGBT komunity (registrovaným partnerstvám či adopciám detí) pomôže s jeho schválením a nie naopak. Samozrejme predpokladáme, že sa zákon schváli v NR SR.

Top prezidentskí kandidáti a ich vzťah k LGBT komunite

Aktuálne sa o post prezidenta SR uchádza 13 kandidátov. Podľa posledných prieskumov sú favoritmi Zuzana Čaputová, Maroš Šefčovič a Štefan Harabin. Pozrela som sa teda na to, aký je ich postoj k LGBT komunite.

Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová je 45 ročná právnička, aktivistka a a podpredsedníčka hnutia Progresívne Slovensko. Aktuálne vedie vo všetkých predvolebných prieskumoch a preto som sa pozrela na to, aký je postoj Zuzany na tému LGBT – presnejšie na tému registrovaných partnerstviev či adopciu detí pármi rovnakého pohlavia.

Zuzana Čaputová sa vo svojom programovom vyhlásení zameriava na tri body: spravodlivosť pre všetkých, dôstojnosť pre seniorov a ochranu životného prostredia. Aj napriek tomu, že sa priamo nezameriava na LGBT práva, niekoľko krát bola konfrontovaná aj touto otázkou. A aká bola jej odpoveď?
Posúďte sami – zdieľam s vami niekoľko videí, kde vidíte priamu reakciu, namiesto prepísaného (a často upraveného) textu, vytrhnutého z kontextu:
1. Zuzana Čaputová v Show Jana Krause – téma LGBT od minúty 4:30
2. Zuzana Čaputová v relácii Na telo – téma LGBT od minúty 11:00
3. Zuzana Čaputová na diskusii vo Veľkom Krtíši – téma LGBT od minúty 1:17:17

1. Zuzana Čaputová – Show Jana Krause 27. 2. 2019

Hosté: Kandidátka na prezidentský úřad SR Zuzana Čaputová, tanečník Yemi A. D. a preparátor zvířat Pavel Višňák.


http://oldvideoarchiv.markiza.sk/topvideo/domace/4/1955194/96191?utm_source=videoarchiv&utm_medium=video&utm_content=&utm_campaign=share

Zuzana Čaputová vo Veľkom Krtíši 21. 2. 2019

Prezidentská kandidátka na diskusii v KC Marťák.

Maroš Šefčovič

Maroš Šefčovič má 52 rokov a aktuálne je podpredseda Európskej komisie.
Do boja o post prezidenta vstúpil pod záštitou koaličnej strany Smer. Vo svojom programovom vyhlásení sa zameriava hlavne na sociálne otázky (obedy a vlaky zadarmo) a na aktívne pôsobenie v Európskej Únii. Priame vyjadrenie Maroša Šefčoviča zachytené na videu som síce nenašla, ale ako uviedla TASR v tlačovej správe pred pár dňami, postoj Maroša Šefčoviča je nasledovný:

Šefčovič poukázal na to, že je ľavicovým politikom a do tohto preteku vstúpil s týmto politickým pohľadom. Medzi prioritami, ktoré chce presadiť ako budúci prezident, sú investície do mladých ľudí, ochrana dôchodcov a modernizácia priemyslu. Taktiež vyhlásil, že si nemôže predstaviť páry rovnakého pohlavia, ktoré adoptujú deti, a že považuje existujúci právny rámec za dostatočný, hoci úplne nevylučuje diskusiu o možnom zavedení registrovaných partnerstiev osôb rovnakého pohlavia.TASR

Aj napriek tomu, že sa pán Šefčovič pokúša o diplomatické vyjadrenie k tématike, je viac ako jasné, že LGBT komunitu (spolu so stranou SMER) nepodporuje.

Štefan Harabin

Štefan Harabin má 61 rokov a aktuálne je Sudca Najvyššieho súdu. Ani pán Harabin v svojom programovom vyhlásení priamo neuvázda svoj postoj k LGBT komunite, avšak svoj jasný názor vyjadril na svojom oficiálnom blogu v článku “LGBTI – Ako je to u nás s diskrimináciou“. Vyberám z dlhého textu pár zaujímavých vyjadrení:

Ak sa bude otvárať otázka sexuálnej “inakosti” ako trend slobody v právnom systéme, čoskoro to privedie k poukazovaniu na to, že ak majú možnosť sex slobodne vykonávať homosexuáli, prečo nie pedofili, zoofili, nekrofili.Štefan Harabin
Čo navrhuje akčný plán pre LGBTI? Napríklad propagovať LGBTI podporovaním kultúrnych aktivít, prezentáciou v médiách, v školách pre deti, v učebniciach, možnosť uznania párov rovnakého, pohlavia, tak isto alebo podobne ako manželstvá mužov a žien a priznanie rovnakých sociálnych dávok, zavádzanie usmernení pre firmy, podniky o vhodnosti sexuálnej rôznorodosti zamestnancov, viesť samostatnú evidenciu trestných činov spáchaných s osobitným motívom nenávisti pre sexuálnu orientáciu, rozšíriť zoznam skutkových podstát trestných činov zahŕňajúcich nenávistné verbálne prejavy o homofóbne a transfóbne nenávistné verbálne prejavy, rodovo podmienené žiadosti o azyl, otvorené hranice, považovať všetky činy voči ženám za rodovo podmienené, teda za nenávisť voči ženám. Na to nemusí byť človek právnikom, aby vedel posúdiť, že ide o zvýhodňovanie týchto sexuálnych menšín, alebo priamo o požiadavky, ktoré sú v našich zákonoch neprípustné.Štefan Harabin

Nie len z vyjadrení uvedených vyššie je jasný anti-LGBT postoj Štefana Harabina.

Čo dodať na záver

Samozrejme mohla by som sa takto detailne pozrieť na postoj každého z kadidátov na prezidenta SR. Malo by to však význam? Z môjho pohľadu je aktuálne najlepšou voľbou Zuzana Čaputová. Neočakávam po jej zvolení zázraky – to, že by bola zvolená za prezidentku Slovenskej Republiky automaticky neznamená, že budeme mať registrované partnerstvá. No minimálne sa pohneme dopredu a budeme mať vo vedení človeka liberálneho, otvoreného a chápajúceho. A to je veľmi dobrý štart na úspešnú zmenu. 🙂

Zdroje
https://sk.wikipedia.org/wiki/Prezident_Slovenskej_republiky
Publikované vOtázky&odpovede, Zo života LGBT

Pridaj komentár

Užívatelia

 • Aktívny 7 hodín, 9 minút dozadu
 • Aktívny 1 deň, 15 hodín dozadu
 • Aktívny 3 dní, 3 hodín dozadu
 • Aktívny 3 dní, 15 hodín dozadu
 • Aktívny 3 dní, 23 hodín dozadu

Vieš o super LGBT akcii?

  Newsletter

  Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

  Najbližšie LGBT akcie

  Nie sú žiadne nadchádzajúce udalosti v tomto momente. Zobraziť všetky LGBT akcie

  Sledujte nás