RAINBOW-HEART.sk

Rodičia: ktorým reakciám sa pri coming oute vášho dieťaťa vyhnite?

coming out dieťaťa

Pravdepodobne to tušíte. Večer zaspávate so slovami: “Moja dcéra je lesbička”, “Môj syn je gay” alebo “Máme doma “transsexuála”. Možno si nie ste istý a tak premýšľate, či sa dieťa “prizná” samé, alebo máte túto tému otvoriť vy. Jedno je však isté – toto sú reakcie, ktorým sa vyhnite, ináč úplne pokazíte coming out vášho dieťaťa a môžete zanechať negatívne stopy vo vašom dieťati naveky.

#1 Čo sme spravili zle?

NIČ. Nech ste svoje dieťa vychovávali akokoľvek, vaša výchova nemohla jeho/jej sexuálnu orientáciu nijak ovplyvniť. Množstvo homosexuálov pochádza z dvojčiat. Rodičia, výchova aj prostredie boli rovnaké, no aj napriek tomu jedno dieťa homosexuálne je a druhé nie je. To isté platí pre transsexuálov. Tieto výčitky samým sebe sú teda úplne zbytočné a vášmu dieťaťu len zbytočne ublížia. Jednoducho je to tak. Skúste sa s tým zmieriť čo najskôr a milovať svoje dieťa také, aké je.

#2 Ty si mi klamal/a celý ten čas?

Pred tým obyčajne nasleduje otázka: “Od kedy to o sebe vieš?” Nezáleží na tom. Je jedno, či sú to roky, mesiace, alebo týždne. Vaše dieťa vám neklamalo. Vaše dieťa sa bálo, že vás stratí. Že ho prestanete mať radi, keď zistíte pravdu. Táto otázka je len ďalšia výčitka a vaše dieťa sa po nej bude cítiť ešte previnilejšie. Urýchlene teda na túto otázku zabudnite pri coming out vášho dieťaťa.

#3 Prosím, udržme to v tajnosti, nech to nikto nevie.

“Otcovi to nepovieme.”, “Dohodnime sa, že to nepovieme ani tete a strýkovi.” či “Len nech to nevedia susedia.” Reakcie, ktoré o vás prezradia jedno: hanbíte sa. Neprijali ste fakty a najradšej by ste ich schovali pred celým svetom. Opýtajte sa však samého seba: “Je pre vás dôležitejšie šťastie vášho dieťaťa, alebo to, čo si myslí okolie?” Nechajte vaše dieťa, nech samé rozhodne, komu, kedy a ako to povie. Je to jej/jeho rozhodnutie, nie vaše. Ak sa dohodnete, že si to necháte pre seba a vy to predsa len niekomu vytárate (Napríklad kamarátke, pretože to zo seba “musíte dostať von”) bude z vás zradca a vaše dieťa len uistíte v tom, že vám už viac nemôže dôverovať. Radšej ho podporte – opýtajte sa, ako mu môžete pomôcť, čo chce a ak niečo sľúbite, svoje slovo dodžte.

#4 Už neviem kto si. Si niekto iný.

Vaše dieťa je stále ten istý človek. Nič sa nezmenilo. Stále má to isté hobby, páči sa mu tá istá kapela a má ten istý úsmev na tvári ako pred tým. Jediné, čo sa zmenilo je to, že viete pravdu. Veľké tajomstvo je von. Využite to vo svoj prospech, upevnite si vzťah. Podporte svoje dieťa, snažte sa ho pochopiť a vniknúť do jeho sveta. Kto sa mu páči? Má niekoho? Je to vážne? Predstaví vám ho/ju? Teraz, keď to viete, môžete si vybudovať blízky vzťah, ktorý bude trvať po celý život. A čo sa stane, keď tak neurobíte? Vaše dieťa bude mať od vás odstup, bude sa vám vzdiaľovať a po čase nebudete o jeho živote vedieť absolútne nič.

#5 A tak som sa tešila na vnúčatká…

Možno to tak teraz nevidíte, ale vaše dieťa môže mať rodinu, aj keď je homosexuálne alebo transsexuál. V dnešnej dobe je množstvo možností, ako sa to dá. Prečítajte si napríklad článok “Ako môžu prísť lesbičky k dieťaťu?”. Skúste sa vzdelávať v tejto oblasti, aby ste pochopili, aké má vaše dieťa možnosti. Časom zistíte, že chcete pre svoje dieťa to najlepšie a zmeníte aj svoje politické “cítenie”. Ak ste veriaci tak vedzte, že viera a homosexualita sa navzájom nevylučujú. Prečítajte si, čo radí pápež František rodičom homosexuálnych detí.

#6 Si chorý/á. Pôjdeš sa liečiť.

Pochopte, že homosexualita nie je choroba a transsexualita je tiež niečo, čo nezmeníte. Týmto vyhlásením len dokážete, že svoje dieťa neakceptujete také, aké je a že chcete, aby bolo niekým iným. Položte si otázku: “Prečo chcete svoje dieťa zmeniť?” Pravdepodobnou odpoveďou bude: “Aby bolo šťastné”, “Aby malo normálny život”, “Aby malo rodinu”. To všetko ale môže tak či tak. Problémom je v skutočnosti vaša nespokojnosť s danou situáciou. Takže zmenu treba urobiť vo vašom vnútri, nie vo vašom dieťati.

#7 A tak som sa tešila na tvoju svadbu…

Je pravdou, že v dnešnej dobe na Slovensku nie je možné uzatvorenie manželstva či registrovaného partnerstva. To však neznamená, že vaše dieťa nemá alebo nebude mať stabilného partnera, s ktorým by chcelo uzavrieť manželstvo a zaloziť rodinu. Homosexuálne vzťahy sa totiž až tak od tých heterosexuálnych nelíšia. Ak vám teda záleží na šťastí a budúcnosti vášho dieťaťa, prehodnoťte svoje politický názor a pri najbližších voľbách podporte toho, kto podporí potreby vášho dieťaťa.

Coming out dieťaťa nie je jednoduchý ani pre dieťa, ani pre rodiča. Držím palce!

Publikované vOtázky&odpovede

Pridaj komentár

Užívatelia

Vieš o super LGBT akcii?

    Newsletter

    Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

    Najbližšie LGBT akcie

    Zobraziť všetky LGBT akcie

    Sledujte nás