RAINBOW-HEART.sk

Toto sú naj LGBT friendly mestá na svete

LGBT svetova mapa

Nová štúdia ukázala najviac LGBT friendly mestá na svete na základe hodnotenia 77 hlavných svetových miest. Index prosperity bol vytvorený spoločnosťou Fitbit a radí hodnotené mestá do rebríčka obľúbenosti na základe 15 faktorov, vrátane rodovej rovnosti, bezpečnosti a akceptácie LGBT+. Pozrite sa, ktoré sú top 10 miesta na život pre LGBT komunitu.

#10 / #9 Brusel a Gent, Belgicko

#belgium #brussels #30thbirthday #atomium #beer #duvel #celebrate

26 Likes, 1 Comments – Ioannis Theophilou (@ioannistheophilou) on Instagram: “#belgium #brussels #30thbirthday #atomium #beer #duvel #celebrate”

Dve belgické mestá, Brusel a Gent, sú deviatym a desiatym mestom, kde sa gayovia, lesby ako aj transgender osoby cítia naozaj dobre.

#8 Dublin, Írsko

Instagram post by Crausaz Luc * Nov 8, 2019 at 4:22pm UTC

30 Likes, 2 Comments – Crausaz Luc (@luc_crausaz) on Instagram

Írske mesto Dublin je tiež známe svojou priateľskosťou k LGBT komunite. V tohtoročnom rebríčku obsadilo ôsme miesto.

#7 Oslo, Nórsko

Aker Brygge at sundown 😊 #oslo #visitoslo Photo: @bergensiana

6,296 Likes, 55 Comments – Visit OSLO (@visitoslo) on Instagram: “Aker Brygge at sundown 😊 #oslo #visitoslo Photo: @bergensiana”

Nórske mesto Oslo sa umiestnilo na siedmom mieste. V Nórsku a vôbec vo všetkých severoeurópskych krajinách panuje ohľadom LGBT veľmi dobrá atmosféra.

#4 / #5 / #6 Montréal, Toronto a Vancouver, Kanada

Rise and shine 🌅 Here’s your weekly dose of Toronto skyline views 😍⠀ .⠀ .⠀ .⠀ #SeeTorontoNow #cntower #torontoskyline

3,096 Likes, 25 Comments – Tourism Toronto (@seetorontonow) on Instagram: “Rise and shine 🌅 Here’s your weekly dose of Toronto skyline views 😍⠀ .⠀ .⠀ .⠀ #SeeTorontoNow…”

Na zozname sa nachádzajú hneď tri kanadské mestá – Montreal, Toronto a Vancouver, ktoré sú štvrtým, piatym a šiestym miestom najviac nakloneným LGBT mestom na svete.

#2 / #3 Amsterdam a Rotterdam, Holandsko

Druhé a tretie miesto v rebríčku top LGBT friendly miest majú spoločne holandské mestá Amsterdam a Rotterdam. Obe sú známe svojou rozmanitou LGBT scénou. V Holandsku platia pre LGBT komunitu úplne rovnaké práva, ako pre heterosexuálov.

#1 Island, Reykjavík

Autumn in Reykjavik. Have you ever been to Reykjavik, the northernmost capital in the world? 📷: @sary4everyone #wheniniceland #iceland #reykjavik

10k Likes, 131 Comments – When In Iceland (@wheniniceland) on Instagram: “Autumn in Reykjavik. Have you ever been to Reykjavik, the northernmost capital in the world? 📷:…”

Hlavné mesto Islandu, Reykjavík, je momentálne považované za najlepšie miesto na bývanie pre LGBT+ ľudí. Island získal najvyššie možné skóre 10/10 vďaka „úplnej právnej rovnosti a silnému zastúpeniu v parlamente a médiách“.
Vôbec teda neprekvapíme ak povieme, že práve Island bol prvou krajinou na svete, ktorá si zvolila otvorene homosexuálnu hlavu štátu, a Islandčania od tej doby využili každú príležitosť, aby preukázali svoju podporu komunite LGBT+.

Ostatné LGBT friendly mestá

Americké mestá Los Angeles, New York a San Francisco sú prekvapivo v rebríčku oveľa nižšie, ako by ste mohli čakať. Tohto roku sa umiestnili na miestach 21, 22 a 23. Obľúbený Londýn sa umiestnil úplne dole na čísle 33, dokonca za Birminghamom, Edinburghom, Cardiffom a Glasgowom. V rebríčku sa vôbec nenachádzajú slovenské mestá. Česká Praha sa umiestnila na 60. mieste a rakúska Viedeň na 47. mieste.

Kde naopak akceptujú LGBT komunitu najmenej?

Štúdia tiež zdôraznila najhoršie hlavné mestá, respektíve mestá, ktoré akceptujú LGBT komunitu najmenej. Jakarta v Indonézii má nešťastný titul najmenej akceptujúci, tesne nasledovaný Moskvou v Rusku. Tretie, štvrté a piate najviac nepriateľské mestá sú v Číne – Šanghaj, Peking a Hongkong. A ako sa dalo očakávať, Bukurešť, Varšava, Kuala Lumpur, Istanbul a Budapešť patria tiež medzi tie mestá, ktoré LGBT komunitu akceptujú najmenej.

Celý rebríček nájdeš v anglickom jazyku na stránke Wellbeing index.

Pridaj komentár

Autor článku

Emma

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

Najbližšie LGBT akcie

Zobraziť všetky LGBT akcie