RAINBOW-HEART.sk

Toto sú najvýznamnejšie udalosti pre LGBT komunitu za rok 2019

udalosti LGBT 2019

Rok 2019 priniesol pre LGBT komunitu na celom svete množstvo pozitívnych i negatívnych zmien. Toto sú najdôležitejšie LGBT udalosti za rok 2019.

Rakúsko uzákonilo manželstvá pre všetkých

V Rakúsku sa od 1. Januára 2019 môžu zosobášiť aj homosexuálne pári. Rovnako sa môžu prísť zosobášiť aj pári zo zahraničia.

V Rakúsku prebehol prvý sobáš osôb rovnakého pohlavia. Vzali sa dve ženy

BERLÍN. Dve ženy sa v utorok zosobášili ako vôbec prvý pár rovnakého pohlavia po zmene príslušnej legislatívy v Rakúsku. Stalo sa tak po tom, ako vstúpilo do platnosti zrušenie zákonnej úpravy, na základe ktorej mohli uzatvárať manželstvá len heterosexuálne dvojice. Informovala o tom agentúra AP.

V Poľsku zavraždili starostu podporujúceho LGBT

Smutná udalosť sa stala v Poľsku v polovici Januára. Pawel Adamowicz bol úspešným starostom mesta Gdansk – občania ho zvolili až 6 krát po sebe. Na Pawela zaútočili nožom na charitatívnej akcii, pričom dôvodom bola údajne otvorená podpora LGBT komunity.

Poliaci budú mať v deň pohrebu zavraždeného gdanského starostu štátny smútok

VARŠAVA. Poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil štátny smútok na deň, keď sa bude konať pohreb starostu mesta Gdansk Pawla Adamowicza. Ten v pondelok podľahol zraneniam po tom, čo ho v nedeľu na charitatívnej akcii bodol nožom do srdca 27-ročný muž. Informovala o tom agentúra AP.

V Českej republike si po prvý krát adoptoval dieťa gay pár

Petr a Honza žijú v registrovanom partnerstve viac ako 8 rokov. V spoločnom živote im chýbalo dieťa – to sa im podarilo osvojiť až po procese na ústavnom súde – a úspešne!

Jsou prvním registrovaným párem s adoptovaným dítětem v Česku. „Jsme šťastní,” říkají

V registrovaném partnerství žijí Petr s Honzou přes osm let. Už víc jak rok a půl také vychovávají adoptivního syna Vojtu. Cesta k němu však nebyla snadná, jelikož člověk žijící v registrovaném partnerství si na rozdíl od nesezdané osoby dítě v Česku ještě v roce 2016 adoptovat nemohl.

Angola a Botswana dekriminalizovali homosexualitu

Po viac ako 133 rokoch už homosexualita nie je zločin.

Angola dekriminalizovala homosexualitu. Stalo se tak po dlouhých 133 letech

Pasáž zakazující homosexuální pohlavní styk se do trestního řádu tehdy ještě portugalské kolonie v jižní Africe dostala v roce 1886. Stejnopohlavním párům tak až dosud hrozilo za sex s partnerem vězení. Poslanci nově schválili také zákaz diskriminace na základě sexuální orientace.

‚Sexuální orientace není věcí módy.’ Botswana legislativně podpořila soužití homosexuálů

Botswana legalizovala pohlavní styk osob stejného pohlaví. Informuje o tom web This is Africa. Na botswanský Vrchní soud se letos obrátil občan s žádostí o změnu v zákoně, který kriminalizoval homosexuální chování. Soud následně rozhodl, že každý člověk má právo na výběr životního partnera a soukromá rozhodnutí týkající se i sexuálního chování.

Prezidentkou SR sa Stala Zuzana Čaputová

Po prvý raz v histórii Slovenskej republiky sa prezidentkou krajiny stala žena. Zuzana Čaputová otvorene podporuje LGBT komunitu a uzákonenie základných práv pre páry rovnakého pohlavia.

Čaputová rozumie túžbe LGBT komunity žiť vo férovej spoločnosti

Túžbe ľudí, ktorých city smerujú k osobám rovnakého pohlavia, žiť v spoločnosti, ktorá sa k nim bude správať férovo, prezidentka SR Zuzana Čaputová rozumie. Ako napísala na sociálnej sieti Facebook, s rešpektom k ich právam im dopraje možnosť žiť si svoj život slobodne tak, aby boli šťastní a spokojní.

Schválili manželstvo pre všetkých na Taiwane, v Ekvádore a v Severnom Írsku

Manželstvá párov rovnakého pohlavia povolené v prvej ázijskej krajine

TAIWAN – Taiwanskí zákonodarcovia schválili zákon povoľujúci manželstvá párov rovnakého pohlavia. Taiwan sa tak stal prvou ázijskou krajinou s takouto legislatívou. Zákon bol schválený 2 roky potom, ako ústavný súd ostrovnej krajiny rozhodol, že platný zákon určujúci manželstvo ako zväzok muža a ženy je protiústavný.

Skupina bojujúca za LGBT práva v Ekvádore oslavovala, súd povolil homosexuálne manželstvá – Webnoviny.sk

Súd nariadil ekvádorskému kongresu, aby prijal legislatívu, ktorá by v rámci zákona o manželstvách každému zabezpečila rovnoprávne zaobchádzanie. QUITO 13. júna (WebNoviny.sk) – Ekvádorský ústavný súd v stredu povolil manželstvá párov rovnakého pohlavia. Verdikt je výsledkom dlhého právneho boja, ktorý viedlo niekoľko párov a podporovateľov práv homosexuálov.

Ministerstvo kultúry SR stoplo dotácie LGBT projektom

Úder pod pás dostala slovenská LGBT komunita tesne pred dúhovým pochodom. Ministerstvo kultúry zrušilo dotácie, čím bolo ohrozených množstvo LGBT podujatí. Podujatia sa nakoniec uskutočnili vďaka zbierke a podpore mnohých súkromých firiem.

LGBTI komunita sa cíti na Slovensku ohrozená. Podporiť ich najnovšie odmietlo aj ministerstvo

Ministerka kultúry rozhodla o tom, že finančne nepodporí ani jeden z projektov predložených organizáciami zastupujúcimi LGBTI komunitu Udelenie dotácií týmto projektom pritom navrhla aj odborná hodnotiaca komisia Ministerstvo do budúcnosti podmienky dotácií zmenilo natoľko, že podpora projektov LGBTI organizácií nebude možná vôbec

Homofóbia je v Brazílii zločinom

Najvyšší súd v Brazílii uznal homofóbiu a transfóbiu za rovnaký zločin, akým je rasizmus.

Najvyšší súd v Brazílii uznal homofóbiu za zločin

RIO DE JANEIRO. Väčšina členov Najvyššieho súdu v Brazílii uznala homofóbiu a transfóbiu za rovnaký zločin, akým je rasizmus. Šesť z jedenástich sudcov hlasovalo v prospech nariadenia. Zvyšní piati sudcovia budú hlasovať 5. júna, no výsledok sa aj tak nezmení. Nariadenie však vstúpi do platnosti až po hlasovaní všetkých sudcov.

Transrodovosť bola vyradená zo zoznamu psychických porúch

Svetová zdravotnícka organizácia odstránila transrodovosť zo zoznamu mentálnych porúch.

Transrodovosť bola Svetovou zdravotníckou organizáciou odstránená zo zoznamu psychických porúch

Novým krokom sa snaží zničiť predsudky a zlepšiť starostlivosť o transgender ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia odstránila transrodovosť zo zoznamu mentálnych porúch, v rámci pravidelnej aktualizácie svojho dokumentu International Classification of Diseases. Je síce znepokojujúce, že k tomuto kroku došlo až v roku 2019 a nie skôr, no aj v tomto prípade zrejme platí radšej neskoro ako nikdy.

Elton John dostal najvyššie francúzske štátne vyznamenanie

Elton John dostal najvyššie francúzske štátne vyznamenanie: Namiesto ďakovnej reči slová o AIDS

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok ocenil anglického speváka Eltona Johna najvyšším francúzskym štátnym vyznamenaním – Radom čestnej légie. V Elyzejskom paláci ho prijal v rámci piatkových osláv francúzskeho sviatku hudby. Prezident spoločne s hudobníkom potom adresovali výzvu ľuďom po celom svete, aby prispeli na chod globálneho fondu bojujúceho proti šíreniu AIDS.

Od povstania Stonewall uplynulo 50. rokov

Povstání, co prosadilo práva homosexuálů, slaví 50. Svět si připomíná Stonewall

Pamětníci takzvaných stonewallských nepokojů (známých také jako stonewallské povstání) si spolu s aktivisty LGBT připomínají tuto 50 let starou newyorskou událost, která představovala významný mezník v boji za práva homosexuálů. “Nevěděli jsme, že jsme u zrodu historie. Ale věděli jsme, že se něco mění,” říká “stonewallský veterán” Mark Segal.

Francúzsko schválilo umelé oplodnenie lesbám a slobodným ženám

Francúzi schválili zákon povoľujúci umelé oplodnenie lesbám a slobodným ženám

Dolná komora francúzskeho parlamentu, Národné zhromaždenie, schválila v piatok návrh kontroverzného zákona, ktorý umožní lesbám a slobodným ženám podstúpiť procedúry umelého oplodnenia pomocou spermií od darcov. Kritici tohto rozhodnutia už avizovali protesty, píše agentúra AFP. Podľa agentúry ide o najzásadnejšiu sociálnu reformu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona od jeho nástupu do úradu v roku 2017.

Vedci dokázali, že sexuálna orientácia nie je daná v génoch

Sexuální orientace není ovlivněna geneticky, prokázala nejrozsáhlejší analýza DNA člověka

Nic jako „homosexuální” gen neexistuje. Sexuální orientace je fluidní a binární dělení na čistě hetero a homosexuální je u člověka …

V Nemecku zakázali konverzné terapie

Roky sa gayov a lesby pokúšali zmeniť viac či menej drastickými metódami. Týmto praktikám je už našťastie koniec a pre Nemcov táto zmena určite patrí medzi najdôležitejšie LGBT Udalosti za rok 2019.

Nemecká vláda schválila zákaz „terapie” na zmenu sexuálnej orientácie

V Nemecku sa každoročne pokúšajú „liečiť” asi 1000 homosexuálov. Nemecká vláda schválila v stredu návrh zákona zakazujúci tzv. konverzné terapie, ktorých cieľom je zmeniť sexuálnu orientáciu jednotlivcov z homosexuálnej na heterosexuálnu. Informovala o tom agentúra AFP. Legislatíva by mala podľa ministerstva zdravotníctva nadobudnúť účinnosť zrejme v polovici budúceho roka.

foto: freepik.com

Publikované vNovinky, Zo života LGBT

Veronika Kováčová

Milovníčka filmov a umenia, žijúca v dlhoročnom šťastnom vzťahu.

Pridaj komentár

Užívatelia

 • Aktívny 5 dní, 9 hodín dozadu
 • Aktívny 5 dní, 20 hodín dozadu
 • Aktívny 4 týždne, 1 deň dozadu
 • Aktívny 1 mesiac dozadu
 • Aktívny 1 mesiac, 2 týždne dozadu

Vieš o super LGBT akcii?

  Newsletter

  Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!

  Najbližšie LGBT akcie

  Nie sú žiadne nadchádzajúce udalosti v tomto momente. Zobraziť všetky LGBT akcie

  Sledujte nás